Najlepsze psie zdjęcia stycznia 2014

Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Wszystko o psach > Prawo

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 26-05-2007, 22:20   #1
Rekm@

Rekm@'s Avatar

Domyślnie Przewóz zwierząt domowych

Przewóz zwierząt domowych
Wejście Polski do Unii Europejskiej ułatwiło Polakom podróżowanie po Europie, natomiast ich domowym zwierzętom przeciwnie. Nasze psy i koty, aby pojechać z nami w podróż po rozszerzonej Europie, będą musiały mieć własne paszporty.
Od 1 października 2004 pies, kot czy fretka, towarzyszące właścicielom w podróży na terenie państw Unii Europejskiej, muszą posiadać paszport. Jest to wymóg unijnego prawa.
Na paszporcie znajdują się emblematy UE, dane o właścicielu zwierzęcia oraz informacje na temat imienia, gatunku, rasy, płci, daty urodzenia oraz umaszczenia psa, kota lub fretki. Ponadto wymagane są zaświadczenia o szczepieniach zwierzęcia oraz informacje o chorobach, które przechodziło.

Adresy lecznic, w których wydawane są paszporty dla zwierząt, znajdują się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia będzie odnotowane w paszporcie. Czipy wszczepione są zwierzętom pod skórę przez upoważnionych do tego przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną weterynarzy. Zdjęcie zwierzęcia nie jest obowiązkowe.
Te same zasady obowiązują w podróżach z psami i kotami do sąsiednich państw nie należących do Unii, ale mających ten sam poziom ochrony przed wścieklizną: Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu.
Irlandia, Szwecja i Wielka Brytania uzyskały 5-letni okres przejściowy na te przepisy. Oprócz psiego paszportu będą wymagały identyfikacji, ale tylko czipowej, i badania krwi w kierunku poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Państwa te nie wykluczają zachowania kwarantanny.
Rekm@ jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 27-05-2007, 12:02   #2
Bogna

Bogna's Avatar

Miasto: Gliwice
Wyślij wiadomość przez GG do Bogna
Domyślnie

to jak juz jest taki temat.. to moze poruszmy sposob przewozenia zwierzat np. w samochodach... moje psy maja szelki i maja pasy.. rozkladam im tyl.. i maja wielka przestrzen... tam sobie leza po prostu.. no i tam tez je przypinam... a Wy jak przewozicie swoje zwierzaki w samochodach? mysle, ze to tez jest wazne.. bo nie kazdy dba o bezpieczenstwo swoje i psow podczas jazdy samochodem
Bogna jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 27-05-2007, 21:11   #3
Rekm@

Rekm@'s Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Bogna
to jak juz jest taki temat.. to moze poruszmy sposob przewozenia zwierzat np. w samochodach... moje psy maja szelki i maja pasy.. rozkladam im tyl.. i maja wielka przestrzen... tam sobie leza po prostu.. no i tam tez je przypinam... a Wy jak przewozicie swoje zwierzaki w samochodach? mysle, ze to tez jest wazne.. bo nie kazdy dba o bezpieczenstwo swoje i psow podczas jazdy samochodem
Przewozisz prawidłowo swojego pupia. Przytoczę oto taki fragment o warunkach przewozu dużych piesków:
Sposób przewożenia psa jest uzależniony od jego wielkości oraz od tego, jaki typ auta posiadamy. Jeżeli nasz samochód to combi lub van, a zwierzak to osobnik dużej rasy, możemy przewozić go w odpowiednio przygotowanej przestrzeni bagażowej. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie tego miejsca matą ochronną (tzw. kardimatą). Zapewni ona psu dobrą przyczepność, jest wytrzymała, antypoślizgowa, łatwo zmywalna i dostępna w różnych rozmiarach i kolorach. W większości samochodów typu combi przestrzeń bagażowa oddzielona jest od wnętrza samochodu kratą, która może zapobiegać niepożądanemu przemieszczaniu się psa. Jeśli w naszym samochodzie nie ma takiej kraty, możemy zaopatrzyć się w specjalną siatkę, która będzie spełniała podobne zadanie.
Innym sposobem przewożenia dużego (lub małego) psa jest posadzenie go na kanapie tylnego siedzenia i zastosowanie specjalnych pasów bezpieczeństwa. Należy założyć pupilowi szelki i przyczepioną do nich smycz wpiąć w zaczep pasów, umieszczonych na tylnym siedzeniu. Jazda w szelkach nie ograniczy swobody ruchów psa, a zagwarantuje mu bezpieczną i komfortową podróż. W przypadku małych psów najwygodniejszym sposobem ich przewozu jest klatka transportowa, którą należy umieścić na tylnej kanapie i przypiąć pasami bezpieczeństwa. Jest ona wykonana z plastiku, dzięki czemu jest lekka i można ją łatwo umyć. Podczas drogi stwarza zaciszne miejsce dla naszego czworonoga. Aby pupil dobrze się w niej czuł, włóżmy do niej jego ulubiony kocyk. Klatki transportowe są dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych. W czasie jazdy należy zapewnić psu stały dopływ swieżego powietrza. Nie możemy jednak dopuścić do powstania przeciągów, ponieważ są one niebezpieczne dla jego zdrowia. Otwieranie okna na oścież naraża pupila na infekcje oczu, uszu i nosa. Zbyt duża ilość chłodnego powietrza, która dostaje się do płuc zwierzęcia, może spowodować groźne choroby. Podczas drogi róbmy przerwy w podróży minimum co dwie godziny. Opuszczający auto pupil powinien być wyprowadzany na smyczy i mieć obrożę z identyfikatorem, zawierającym dane wlaściciela. Jeżeli zatrzymujemy się na poboczu, blisko drogi, pamiętajmy, by pies wysiadał od strony chodnika na smyczy, uchroni go to od możliwości dostania się na ruchliwą ulicę.
Rekm@ jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 31-05-2007, 12:01   #4
jovanna
Moderator

jovanna's Avatar

Wyślij wiadomość przez GG do jovanna Wyślij wiadomość przez Yahoo do jovanna Wyślij wiadomość przez Skype do jovanna
Domyślnie

Moze ktos z Was sie orientuje jak pieska 8 tygodniowego do Niemiec przewiezc..
Bo nie niedlugo mnie trafi szlag, weci swoje, przepisy swoje, ludzie swoje a ja zaraz ocipieje...
Sunia bedzie miec albo tatuaz i paszport (do 2012 jest mozliwe)
albo chip i paszport
pierwsze szczepienie na wirusowki
i zaswidczenie od lekarza powiatowego ,ze wscieklizny na terenie woj. nie ma...
Pytanie czy to starczy ? Bo mi wmawiaja ze musi miec szczepienie na wscieklizne, ale piesek bedzie mial 2 miesiace w dniu wyjazdu...POMOCY !!!
Wiec jak to jest w praktyce...?

jovanna jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 31-05-2007, 13:16   #5
lady m
Psiejska <3

lady m's Avatar

Miasto: Gdansk
Wyślij wiadomość przez GG do lady m
Domyślnie

Cytat:
Napisał jovanna
Moze ktos z Was sie orientuje jak pieska 8 tygodniowego do Niemiec przewiezc..
Bo nie niedlugo mnie trafi szlag, weci swoje, przepisy swoje, ludzie swoje a ja zaraz ocipieje...
Sunia bedzie miec albo tatuaz i paszport (do 2012 jest mozliwe)
albo chip i paszport
pierwsze szczepienie na wirusowki
i zaswidczenie od lekarza powiatowego ,ze wscieklizny na terenie woj. nie ma...
Pytanie czy to starczy ? Bo mi wmawiaja ze musi miec szczepienie na wscieklizne, ale piesek bedzie mial 2 miesiace w dniu wyjazdu...POMOCY !!!
Wiec jak to jest w praktyce...?
jovanno rodzenstwo mojej Oshi bylo chyba 9 czy 10 tygodniowe kiedy pojechalo do Niemiec. Pieski byly zachipowane, zatatuowane i mialy paszporty. Mialy te pierwsze szczepienia i to wszytko. Ale one jechaly samochodem... Nie wiem czym bedzie jechala sunka od Ciebie...

lady m jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 31-05-2007, 14:45   #6
jovanna
Moderator

jovanna's Avatar

Wyślij wiadomość przez GG do jovanna Wyślij wiadomość przez Yahoo do jovanna Wyślij wiadomość przez Skype do jovanna
Domyślnie

tez samochodem...

jovanna jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 29-08-2008, 17:03   #7
anea

anea's Avatar

Miasto: Warszawa/Żołędowo
Wyślij wiadomość przez GG do anea
Domyślnie

orietujecie sie moze czy sa jakies przepisy regulujace przewóz psów w samochodzie?? chodzi mi o konkretne wytyczne. Wiadomo ze pies nie moze przeszkadzac kierowcy, aleczy jest to jakos konkretnie uregulowane??

Moje psy jezdza w bagazniku (czasem wysyko na torbach ) w combo i na tylnim siedzeniu w tico. Nie przypinam ich pasami bo w tico mam dla nich specjalna mate i przez to brak dostepu do zapiec pasow. Psice grzecznie siedza wiec nie mam problemu ale z racj tego ze czesto ze mna jezdza caly czas zastanawiam sie czy wystarczajaco "zabezpieczone" pod katem prawa
Przeczytany 31-08-2008, 13:01   #8
Bogna

Bogna's Avatar

Domyślnie

kiedys wracajac z wypadu w gory (moje 2 na kanaapie w tico spiace nie przypiete, suka koelzanki pod jej nogami z przodu) gadalysmy o tym... i wedlug niej jest tez cos takiego ja zabezpieczenie naszego psa za pomoca kaganca.. aby wrazie jakiegos zdarzenia tfu tfu piesek nasz nie pogryzl ludzi, ktorzy chca nam pomoc..

generalnie mozesz nie zpainac psow, nie oddzielac ich kratka.. ale jesli bedziesz uczesticzyc w jakiejs kolizji a pieski beda "luzem" to mozesz byc potraktowana tak jak pijany kierowca-winny...

osobisice psow na bagazach w combi bym nie wozila;/jak nie masz tam zadnej kratki to tym bardziej... wyobraz sobie jak pieknie leca -udajac Malysza - przez przednia syzbe podczas ostrego bardzo hamwoania czy stuknieciu w inny samochod...
Przeczytany 01-09-2008, 22:04   #9
Blow

Blow's Avatar

Miasto: Gdynia/Olsztyn
Wyślij wiadomość przez GG do Blow
Domyślnie

My jeździmy w szelkosach przypiętych asem bezpieczeństwa Pies się nie wierci więc swobodnie można jechac z nim w pojedynkę bez obaw, że wlezie nam na kolana w trakcie jazdy oraz oczywiście jest względnie bezpieczny w razie tf tfu kolizji
zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Blow jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 14-09-2008, 14:44   #10
Bogna

Bogna's Avatar

Domyślnie

pies w szelkach przypiety pasami,wtyczka nie jest bezpieczny.. szelki sa slabe i sie rozrywaja... szzcegolnie u wielkich psow... bo to masa dosyc spora... bezpieczniejsze sa klatki.. ale trudno upchac klatke dla duzego psa w malym bardzo aucie;/

pies bez zabezpieczenia tez bywa bezpieczny.. o czym przekonal sie bokser starszy juz pieske mojego kolegi kiedy glupek(moj kolega) wyjechal na czolowe a pies wylecial przez szybe bez 1 zadrapania... a koles kilka mies w gipsie a i tak mial szczescie, ze przezyl;/

tak wiec to wsyzstko ruletka... ja swoje zapinam na dluzsza trase tylko..
Przeczytany 07-10-2008, 18:43   #11
ANIRA
i... emeryt

ANIRA's Avatar

Miasto: na Ranczo
Wyślij wiadomość przez GG do ANIRA
Domyślnie

Nie ma żadnych przepisów interpretujących właściwe przewożenia psa.
Prawo o ruchu drogowym nie podsunie nam odpowiedzi na to pytanie. Przepisy mówią jedynie, że zwierzę nie może ograniczać widoczności i ruchów kierowcy. Wyobraźnia, zapobiegliwość i zdrowy rozsądek- czyli pies nie podróżuje na fotelu obok kierowcy, na desce rozdzielczej lub w okolicach tylnej szyby.

Cytat:
Transport zwierząt na terenie Unii Europejskiej regulują bardzo dokładne i szczegółowe przepisy. W przypadku większości krajów wwożone psy (przepisy te dotyczą także kotów i fretek) muszą posiadać mikroczip lub czytelny tatuaż w celu identyfikacji, muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz muszą posiadać paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii. Szczepienie przeciwko wściekliźnie traktowane jest jako ważne dopiero 21 dni po pierwszym szczepieniu i w dniu szczepienia w przypadku szczepień przypominających. W krajach Unii Europejskiej istnieje zakaz transportu psów w wieku poniżej 3 miesięcy niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie. Nieco bardziej skomplikowana procedura obowiązuje w przypadku transportu psów na teren Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty oraz Szwecji - wszystkie te kraje wymagają badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie jako potwierdzenia skuteczności szczepionki, a także odrobaczenia zwierząt przed wwiezieniem na terytorium kraju. Z uwagi na to, iż przepisy regulujące podróżowanie zwierząt poza granicami naszego kraju są bardzo drobiazgowe i występuje wiele różnic między ustaleniami w poszczególnych krajach (dotyczących chociażby terminu badania krwi czy rodzaju szczepionek), przed wyjazdem należy zasięgnąć informacji w ambasadzie kraju, który planujemy odwiedzić. Należy także podkreślić, że przepisy dotyczące przemieszczania zwierząt przestrzegane są bardzo restrykcyjne i w razie niedopełnienia formalności nie można liczyć na "taryfę ulgową" podczas przekraczania granicy.
Osobne przepisy regulują transport lotniczy zwierząt. Na pokładzie samolotu przewozić można psy, które ukończyły 10 tygodni, muszą one posiadać książeczkę zdrowia i zaświadczenie lekarsko-weterynaryjne o stanie zdrowia. O szczegóły dotyczące podróży należy pytać u konkretnych przewoźników (także o możliwość podawania wody i pokarmu zwierzętom).

Przed wyjazdem w daleką i długą podróż warto odwiedzić lekarza weterynarii - sprawdzi on ważność szczepień, zbada zwierzaka, w niektórych sytuacjach może zalecić dodatkowe postępowanie (na przykład, gdy wybieramy się z psem do krajów w basenie Morza Śródziemnego należy podać mu preparaty zapobiegające inwazji Dirofilarii (Dirofilaria immitis) - nicieni pasożytujących w sercu). Taka wizyta może uchronić nas przed niemiłymi niespodziankami.

żródło:
http://pies.onet.pl/769,19,24,bezpie....html?drukuj=1

kilka różnych artykułów- od motoekspertów po psiarzy- radzą jak przewozić psa:
http://www.motoekspert.mojeauto.pl/c...onogi_w_aucie/
http://www.motofakty.pl/artykul/zwie...pokladzie.html
http://artykuly.cafeanimal.pl/Na-wak...zworonogiem,19
http://www.odyssei.com/pl/bezpiecznyzwierzak.php
Przeczytany 19-11-2009, 08:51   #12
omnia

Domyślnie psy w pociągach i PKS-ach

A ja mam pytanie dotyczące przewozu psiaków w pociagach i PKS-ach? czy są może jakies regulacje prawne, czy wszystko zalezy od danego przewoźnika?
omnia jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 19-11-2009, 09:17   #13
Bogna

Bogna's Avatar

Domyślnie

W pociagu pies musi posiadac bilet (4zl osobowy, 15zl pospieszny..)- jeden bilet psi dopisany jest do biletu ludzkiego! Oczywiscie szzcepienia, kaganiec itp. Do przedzialu z psem nie mozesz wejsc jesli ludzie tam siedzacy sie ne zgadzaja.

PKSy- hmm, tutaj sprawa wyglada inaczej. Ja jezdzilam 2 roznymi "firmami" gdy bylam nad morzem w okolicach Darłowa. Wpuszczeni bylismy zawsze z psiakami. Jedni keirowcy policzyli psom za przejazd a inni nie. Dodam, ze moj duzy jak i malutki peisek byly w kagancach.
Przeczytany 19-11-2009, 09:21   #14
omnia

Domyślnie

dzięki . Oczywiście kahańce i szczepienia rozumieja się same przez się, ale podobno np. w pociągach jeden czlowiek może jechać tylko z jednym psem, zresztą to samo wynika z Twojego postu.
Hm.. co znacznie utrudnia mi podróżowanie
natomiast w PKS-ach to chyba więcej zalezy od dobrej woli kierowcy?
omnia jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 19-11-2009, 11:50   #15
Puli
Mopomaniaczka
Moderator

Puli's Avatar

Miasto: Kraków
Domyślnie

Cytat:
Napisał omnia Zobacz post
podobno np. w pociągach jeden czlowiek może jechać tylko z jednym psem, [.......]
Hm.. co znacznie utrudnia mi podróżowanie
Owszem, ten przepis sprawia pewien dyskomfort i podnosi nieco koszty (opłata za wypisanie biletu w pociagu) ale znacznym utrudnieniem bym tego nie nazwała...
Jeżdże z dwoma psami od kilku lat bez żadnych problemów a korzystam z pociagów czesto.

Narzędzia wątku
Tryb wyświetlania

Zasady pisania postów