Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Wszystko o psach > Ni pies, ni wydra ...

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 25-05-2007, 21:13   #1
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Miasto: Tczew
Domyślnie Głaskany przez obcych

Ciekawa jestem jak Wasze psy reagują na głaskanie i zaczepianie przez obcych. Wiem, że część z Was nie pozwala na kontakty z przygodnie napotkanymi ludźmi - z różnych powodów - ale pewnie niektóre psy bywają zaczepiane.....
Atos jest normalnym, towarzyskim psem, jak go ktoś zaczepia to pies macha ogonem, usiłuje polizać, rzadziej skakać.....
Natomiast Hamlet..... To zupełnie inna historia....
Hamlet jest psem często zaczepianym a przynajmniej komentowanym. Jest spory, no i ta masa kudłów... Szczególnie dzieci reagują na niego bardzo żywiołowo: albo ucieczką (a przynajmniej chowaniem się za mamę) albo rzucaniem się na psa i namiętnym głaskaniem.
I tu przechodzę do sedna sprawy: dzisiaj spotkaliśmy cała klasę dzieciaków. Klasa - tak na oko - była druga albo trzecia. Stała w lekkiej rozsypce na chodniku, czekając na maruderów i tarasowała całe przejście. Ale to nie problem - Hamlet jak idzie, to idzie i jest w stanie przebić się przez tłum. Psa zauważyły jednocześnie dzieci i nauczycielka. Pani zawołała: zróbcie miejsce i nie dotykajcie psa. Dzieci zawołały: ale fajny, można go pogłaskać?
Pani wyjaśniłam, że Hamlet jest niegroźny, dzieciom pozwoliłam głaskać. No to rzuciły się wszystkie i oblazły psa jak pchły. Głaskały, klepały, drapały za uszami itp. A co na to Hamlet? Ano nic. Hamlet w takich sytuacjach udaje posąg. Kompletne zero reakcji. Ani machnięcia ogonem, ani nawet podniesienia łba i popatrzenia na jakieś dziecko, ani chęci ucieczki ani podstawiania jakichś części siebie do szczególnego głaskanka, ani siadania, kładzenia się.... Nic. W życiu nie widziałam tak obojętnego psa. I tak jest zawsze, kiedy "zabierają się" za niego obce dzieci. Zresztą tak samo jest z głaskającymi go dorosłymi - bo i tacy się zdarzają. Jak słyszy gdzieś dziecięce głosy, to usiłuje iść w ich kierunku, czyli chyba je lubi. Mojego wnuka na pewno lubi a jak przychodzi ktoś znajomy z dzieckiem, to też leci się witać. Tylko głaskany przez przygodnie napotkanych ludzi może stanowić przykład "obojętności doskonałej"
Przeczytany 25-05-2007, 21:20   #2
Behemot
MaSONIErka
Administrator

Behemot's Avatar

Miasto: Warszawa
Domyślnie Re: Głaskany przez obcych

Cytat:
Napisał M10M
Ciekawa jestem jak Wasze psy reagują na głaskanie i zaczepianie przez obcych. Wiem, że część z Was nie pozwala na kontakty z przygodnie napotkanymi ludźmi - z różnych powodów - ale pewnie niektóre psy bywają zaczepiane.....
Sońka uwielbia ludzi, wręcz ubóstwia - zwł. mężczyzn Oczywiście ma swoich ulubieńców, ale i obcy może być, byle na nią zwrócił uwagę. Jako szczeniak miała tendencję do zaczepiania ludzi na ulicy, bombardowała każdego miłością, na szczęście udało mi się ją tego oduczyć. Jeśli jednak ktoś okaże jej choć cień zainteresowania, gotowa by go zalizać na śmierć
Natomiast za dziećmi nie przepada. Po prostu je ignoruje. Myślę, że takiej ostrożności wobec dzieci "nauczyła" ją jej starsza koleżanka Luka, która - kiedy razem ze znajomymi wykeżdżaliśmy na działkę - b. broniła swojej malutkiej, 2-letniej "pani" i nie pozwalała Soni się do niej zbliżać.

Behemot jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 25-05-2007, 21:25   #3
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Domyślnie Re: Głaskany przez obcych

Cytat:
Napisał Behemot
Jeśli jednak ktoś okaże jej choć cień zainteresowania, gotowa by go zalizać na śmierć
I to mi się w psach podoba :thumleft:
Przeczytany 25-05-2007, 22:18   #4
Vogue

Vogue's Avatar

Miasto: Gdynia
Wyślij wiadomość przez GG do Vogue
Domyślnie

Mój labiszon do tej pory ( a ma już 4 lata) potrafi rzucić
się z wielka miłością na obcego. Iskra do zapłonu jest minimalne nawet zainteresowanie. Uwielbia być głaskany i doceniany

Vogue jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 25-05-2007, 22:27   #5
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Domyślnie

To ja się tak nie bawię :664:
Tylko moje cielę nie cieszy się z powodu głaskania? Może on autystyczny jakiś?
Przeczytany 25-05-2007, 22:35   #6
Evelina
Administrator

Evelina's Avatar

Miasto: Podparyżewo
Domyślnie

Cytat:
Napisał M10M
Ciekawa jestem jak Wasze psy reagują na głaskanie i zaczepianie przez obcych.
Moja Talka jest bardzo przyjacielska do wszystkich, ktorzy maja wobec niej dobre intencje.
Potrafi dostac glupawki ze szczescia gdy ktos sie nia zainteresuje
Niby leci do kazdego, ale zawsze sprawia wrazenie jakby przed zareagowaniem na czyjes wolanie przeswietlala kandydata do swych czulosci
Gdy jestesmy na otwartej przestrzeni na pierwszym miejscu stawia bezpieczenstwo swego stada, czyli analizuje sytuacje, ocenia sposob w jaki ktos sie do nas zbliza a przede wszystkim bierze pod uwage nasza reakcje.
Nie zdarzylo sie zeby ktos walil prosto do psa bez nawiazania z nami chocby kontaktu wzrokowego i dlatego odnosze wrazenie, ze nawet drobna wymiana gestow na odleglosc, czy ton w jakim rozmawiamy ze zblizajacymi sie daje Talce wiele wskazowek jak delikwentow potraktowac ?

Z kolei gdy jest na smyczy, takie tu panuja obyczaje, ze nikt mi psa nie dotknie nie spytawszy o pozwolenie.
Zas dzieci nie podleca z zaskoczenia z lapami.
Tak jakos dziwnie tutaj sie zyje
Cytat:
Napisał M10M
Tylko moje cielę nie cieszy się z powodu głaskania? Może on autystyczny jakiś?
Ja tam tez sie nie ciesze, jak obcy chca mnie glaskac
Ciele ze mnie czy autystyk ?

Evelina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 25-05-2007, 22:38   #7
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Evelina
Ja tam tez sie nie ciesze, jak obcy chca mnie glaskac
Ciele ze mnie czy autystyk ?
Nie pies
Przeczytany 25-05-2007, 22:39   #8
Evelina
Administrator

Evelina's Avatar

Miasto: Podparyżewo
Domyślnie

Cytat:
Nie pies
A glaskanie lubie

Evelina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 25-05-2007, 22:44   #9
lady m
Psiejska <3

lady m's Avatar

Miasto: Gdansk
Wyślij wiadomość przez GG do lady m
Domyślnie

Moja suczka nie daje sie dotknac przez obcych :506: :506: :506:
Jak ktos do nas podchodzi na ulicy i zaczyna ze man rozmnawiac to pies szczeka i szczeka i szczeka... Zadne "nie wolno" itd nie pomagaja...

Jest to dla mnie spory problem bo Oshi to piesek wystawowy, a sami rozumiecie, ze na wystawach jest to samo... No moze nie szczeka tak przerazliwie, ale z sedziami mamy problem :506:

lady m jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 25-05-2007, 22:54   #10
Marta i Wika
Kundloklikacz

Marta i Wika's Avatar

Domyślnie

Wika zazwyczaj daje się ładnie pogłaskać przez obcych. Natomiast jak jadę z nią w pociągu albo siedzę na przystanku albo w tramwaju, Wika na moich kolanach i niespodziewanie zjawi się pijaczyna i rzuci się do głaskania z euforycznym wrzaskiem "pieeeeseeeek!" to może się zdarzyc że Wika kłapnie paszczą i wyda z siebie straszny dźwięk wrrraaaauuuuwwwwrrraaauuu zupełnie nie pasujący do misiaczkowatego wyglądu. Ugryźć nie ugryzie, ale za rękę może lekko złapać, co bardzo skutecznie zniechęca do dalszych kontaktów.

Dzisiaj stałam z kilkoma leśnikami i rozmawialiśmy. Wika chodziła od jednego do drugiego i dawała się im głaskać i miziać. A jeden debil złapał ją i chciał podnieść do góry... No i się zdziwił. Wyrwała się i nawarczała na niego strasznie, i potem co chwilę na niego poszczekiwała :-) Obcego psa do góry podnosić to moim zdaniem głupota. Ale nie wszyscy to wiedzą. Podnosić Wikę do góry może naprawdę niewiele zaufanych osób ;-)
Marta i Wika jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 25-05-2007, 23:05   #11
Eria
z Kreosiem w sercu

Eria's Avatar

Miasto: Ruda Śląska
Wyślij wiadomość przez GG do Eria
Domyślnie

Foxi kocha cały świat bez wyjątku i nie przymierzając na obcych ludzi cieszy się bardziej niż na mnie.... mijamy na chodniku zupełnie przypadkowe osoby, pierwszy raz na oczy je widzę,a Foxi się cieszy, ciągnie, szaleje .....

A Kreon - traktuje obcych z uprzejmą rezerwą, owszem każdy go może pogłaskać, wymiziać itp ale stoi raczej obojętnie. Choć są osoby na które reaguje merdającym ogonkiem
Kiedyś na wakacjach, nad jeziorkiem Kreon leżał se na trawie, przybiegło stadko dzieciaków i bez niczego zaczęli go miziać i przytulać i ściskać, miałam stracha bo to było niedługo po adopcji Kreona, nie znałam go jeszcze za bardzo,nie wiedziałam jaki jest jego stosunek do dzieci....No ale ta moja ciapa by mogła w dogoterapii pracować, wyłożył się jak długi, a ta grupka dzieci na około go miziała i tarmosiła...

www.eria.fotolog.pl
Eria jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 25-05-2007, 23:17   #12
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał lady_m
Moja suczka nie daje sie dotknac przez obcych :506: :506: :506:
Jak ktos do nas podchodzi na ulicy i zaczyna ze man rozmnawiac to pies szczeka i szczeka i szczeka... Zadne "nie wolno" itd nie pomagaja...
Ma psica charakter i tyle

Cytat:
Napisał Marta i Wika
Podnosić Wikę do góry może naprawdę niewiele zaufanych osób ;-)
Ooooo, to jak mój Atosik. Głaskanie, mizianko, przytulanko ale przecież nie podnoszenie..... To nawet ja muszę odpowiednio się przymierzyć, psa uprzedzić o zamiarach itp. A i tak nie wygląda na zadowolonego. Nie lubi być podnoszony i tyle.
Przeczytany 25-05-2007, 23:52   #13
Marta i Wika
Kundloklikacz

Marta i Wika's Avatar

Domyślnie

A ja mogę Wikę podnieść i ona czasem nawet sama mi na ręce wskakuje, nawet to lubi w określonych okolicznościach. Dużo ją noszę, czasem trzymam na rękach w tramwaju jak jest tłok itp. Może ją podnieść np. mój brat. A obcy, to czasem wystarczy że rękę pod spód podłoży, zaraz jest wrrrauuuwrrrau ;-)
Marta i Wika jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-05-2007, 00:25   #14
Koma

Koma's Avatar

Miasto: Łódź
Domyślnie

A Koma? Zachowuje się bardzo różnie. Zdarza się, że sobie kogoś upatrzy i koniecznie musi iść się przywitać, nie wiem skąd takie przypływy miłości, poprostu ktoś jej się bardzo spodoba i mu nie odpuści
Zdarza się jednak i tak, że potrafi niespodziewanie kogoś porządnie obszczekać
Także gdy ktoś do nas podchodzi z chęcią pogłaskania Komy to nie bardzo wiem czy się na to zgodzić czy nie, bo nie wiem jak ona na to zareaguje. Zdecydowanie nie lubi osób nachalnych i wykonujących gwałtowne ruchy- takim nawet nie ma mowy żeby dała się dotknąć.
Za dziećmi nie przepada, ale też ich się nie boi ani tym bardziej nie zachowuje się agresywnie. Określiłabym jej stosunek jako obojętny. Da się pogłaskać i jest bardzo delikatna.
Parę dni temu bardzo mnie zszokowała- nie wiem czy jest się czym chwalić Stałam z nią na przystanku autobusowym i podszedł do nas jakiś dresik, lekko podpity, pytał się o ognia. A Koma z wyciem na niego i złapała go za nogawkę Absolutnie nie spodziewałam się takiej reakcji...
Koma jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-05-2007, 10:05   #15
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Domyślnie

Sporo psów nie lubi pijaków..... Zapach nieodpowiedni, nieskoordynowane ruchy - to chyba o to chodzi

Narzędzia wątku
Tryb wyświetlania

Zasady pisania postów