Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Galeria > Poradniki

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 29-12-2008, 13:43   #16
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Miasto: Sarnów
Wyślij wiadomość przez GG do Pysia
Domyślnie

Cytat:
Napisał Baskomaniak Zobacz post
Bardzo możliwe, że karta graficzna nieco przeforsowała monitor zmuszając go do pracy na granicy możliwości Widzę, że Twoje doświadczenia z używanymi monitorami są bardzo konkretne i nie zachęcają do kontynuowania tej praktyki. Jasne, że nowy z gwarancją jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ale niestety najdroższym. Warto jest jednak zainwestować w dobry monitor, bo to jedyny element całego zestawu komputerowego, którego nie da się zmodernizować
Ja o tym że nie wytrzymał tak sobie napisałam... Nie wiedziałam ze tak może być rzeczywiscie
Moje potrzeby są niewielkie, bo i wiedza na temet pracy na kompie jest znikoma Jestem zwykłym użytkownikiem... Nawet PS nie mam Wymagania mam takie, aby monitor był ostry i miał w miare naturalne kolory. To wszystko I abym nie musiała kupować w najbliższym czasie następnego Nie znoszę wybierać i szukać Nie znoszę kupować
Znajomy rzekł, że udzieli mi kredytu bezpapierkowego ( zna mnie ) i da mi monitor po ceniu hurtu za więcej niz mam - reszta ratalnie ile będę mogła i kiedy Wsadzi mi od razu pamięć większą, nowy zasilacz i drugi spory twardy dysk. Chyba chce mieć mnie z głowy na większy czas Jego propozycja jest kusząca i chyba z niej skorzystam
Pysia jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 29-12-2008, 16:16   #17
Baskomaniak

Baskomaniak's Avatar

Miasto: Warszawa
Domyślnie

Pysia najważniejszą sprawą jest zdrowie (konkretnie wzrok) osoby wpatrującej się w ekran, a poziom jej wiedzy komputerowej jest zupełnie nieistotny. Odpowiednie dobranie parametrów wyświetlania jest bardzo ważne, aby oczy nie męczyły się podczas pracy przy kompie. W końcu patrzymy bezpośrednio na źródło światła...
Ustawienie kontrastu, jasności i kolorów jest bardziej sprawą gustu. Wiadomo, że dążyć należy do najbardziej wiernego odtwarzania kolorów, ale prawdę mówiąc nie da się ich ustawić uniwersalnie i raz na zawsze. W bardzo jasnym pomieszczeniu z naturalnym oświetleniem trzeba dodać jasności i/lub kontrastu. Inaczej jest wieczorem, czy w nocy, gdy jest oświetlenie sztuczne o dużo mniejszym natężeniu. Wówczas lepiej jest ustawić mniejszy kontrast i jasność.
Są to parametry dostępne na monitorze i korzysta się z nich tak jak w tradycyjnym telewizorze. Pisząc o dbałości o wzrok miałem jednak na myśli dwa inne, bardzo ważne parametry, które powinny być zgrane między kartą graficzną komputera, a monitorem.
To: rozdzielczość, czyli szerokość i wysokość obrazu wyrażana w pikselach i częstotliwość odświeżania wyrażana w Hz.

( Jeśli nie chcesz czytać opisów możesz od razu przejść od części purpurowej )

Rozdzielczość widoczna jest na pierwszy rzut oka i od niej zależy ile zmieścimy obiektów na ekranie tak, aby korzystanie z nich było wygodne. Im większą rozdzielczość ustawimy, tym więcej zmieścimy, ale i wszystko to będzie mniejsze. Nie należy więc przesadzać z tym parametrem i dobrać go tak, aby czytanie z ekranu nie było męczarnią. Obróbka zdjęć lubi większą rozdzielczość, bo daje grafikowi większą przestrzeń do twórczości, choćby przez to, że wszystkie narzędzia programu narzędziowego są mniejsze, a co za tym idzie nie zajmują zbyt dużo obszaru ekranu. Nie wpływa to jednak na samą obróbkę zdjęcia, bo w programie graficznym i tak często korzysta się z lupy, aby dopracować szczegóły. Jaka by nie była ustawiona rozdzielczość monitora i tak zobaczy się nawet najdrobniejszy element fotki. Dlatego uważam, że rozdzielczość monitora należy dobrać do wygodnego czytania tekstu z ekranu.

Częstotliwość odświeżania, znana jako migotanie ekranu. Od niego zależy, czy oczy będą się męczyć. Wpatrywanie się w tradycyjny telewizor z bliskiej odległości bardzo szybko powoduje zmęczenie. Pracuje on bowiem z częstotliwością 50 Hz, którą oko ludzkie jest w stanie dostrzec, a więc i reagując nań powodować szybkie zmęczenie. Migotanie to jest najbardziej męczące, gdy w pomieszczeniu jest sztuczne światło, które również migocze. Migotanie to jest najbardziej dostrzegalne w przypadku jarzeniówek, które nie mają takiej bezwładności jak tradycyjna żarówka. Połączenie się tych migotań sprawia, że odczuwa się duży dyskomfort pracy przy źle ustawionym monitorze.

Rozpisałem się trochę, ale w ten sposób najlepiej jest zrozumieć dlaczego ustawienie częstotliwości odświeżania monitora jest taka ważna. Otóż ową częstotliwość należy ustawić w możliwie największej sprzeczności z migotaniem otoczenia, a jednocześnie na tyle szybką, aby oko nie było w stanie dostrzec tych cykli. Zazwyczaj najbardziej optymalną okazuje się 75 lub 85 Hz.
Tu jednak pojawia się kolejna zależność, tym razem sprzętowa. Im większą ustawimy rozdzielczość tym więcej pracy musi wykonać karta graficzna i sam monitor. Do tego dochodzi jeszcze częstotliwość odświeżania, która działa na wspomniane urządzenia z takim samym skutkiem. Wiadomo zatem, skąd się bierze to, że im większą ustawimy rozdzielczość, tym niższą wartość max odświeżania mamy dostępną w ustawieniach karty graficznej. Jeśli karta graficzna jest w stanie pracować na wyższych "obrotach" niż monitor, to jej się nic nie stanie, ale monitor może tego nie wytrzymać I nawet jeśli "zgodzi" się na wyświetlanie dostarczonego obrazu z k.g. to jego żywotność drastycznie spadnie lub zamieni się w dymiącą skrzynkę

Aby więc nie forsować bez sensu k. graficznej i monitora trzeba dobrać parametry tak, aby i wilk był syty i owca cała.

Najbardziej optymalna dla monitorów z "normalnym" ekranem o stosunku boków 4:3 są:
1024x768, 1280x960, 1400x1050... Należy je dobrać tak, aby wygodnie czytało się teksty na forum, czy w serwisach informacyjnych. Zachowanie stosunku boków jest o tyle istotne, że nie powoduje utraty geometrii ekranu, czyli okrąg będzie okręgiem, a nie elipsą.
Częstotliwość odświeżania ustawić na 75 lub 85 Hz. Dobrze, jeśli nie jest to graniczny parametr monitora. Karta graficzna da sobie radę z ustawieniem na max o ile jej układ chłodzący jest sprawny, cyrkulacja powietrza we wnętrzu kompa właściwy, a zasilacz podoła zwiększonemu poborowi prądu. Cóż, nic za darmo

Przeczytany 29-12-2008, 17:26   #18
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Domyślnie

Ten wykład z pewnością przyda się wielu osobom Dzięki
Mam nowy monitor Jestem zachwycona Nareszcie widzę swoje foty naprawdę Znajomy dobrał go chyba rzeczywiscie dla mnie idealnie Ma tez magiczny przycisk szybkiego ściemniana/rozjaśniania lampki ( nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale jest strasznie wygodne jak światło w pomieszczeniu się zmienia ) Patrząc na ustawienia, to są na 85 Hz zrobione - tak jak piszesz. Na razie i karta i monitor wytrzymują najwyższa rozdzielczość. Pewnie ją zmienię z czasem na ciut mniejszą bo wiem, że wtedy oczy się mniej męczą. Na razie nacieszyć sie nie mogę i odkrywam na nowo swoje zdjęcia
Od razu zaszalałam Kupiłam nowy zasilacz, nową pamięć i następny twardy dysk Mam gwiazdke jak się patrzy
Na razie patrząc na monitor mogę go polecić z czystym sumieniem Obejrzałam foty i film na nim. Super Nawet więcej niż super jak na moje wymagania I nadal mogę patrzeć na niego
Przeczytany 29-12-2008, 18:20   #19
Baskomaniak

Baskomaniak's Avatar

Domyślnie

To podziel się jakimś symbolem tego monitora

Zazwyczaj po zmianie rozdzielczości i/lub częst. odświeżania monitor trzeba wyregulować. Dotyczy to oczywiście i nowego monitora, który jeszcze nie został zgrany z kartą graficzną. Chodzi o dopasowanie obrazu do wielkości ekranu kineskopu, jego geometrii, położenia, powiększenia lub zmniejszenia czy wreszcie rozciągnięcia. Porządny monitor zapamiętuje te ustawienia, więc proces ten wykonuje się tylko raz. Regulację tą najlepiej przeprowadzać gdy monitor jest rozgrzany, powiedzmy po 20 minutach od jego włączenia.
Zmiana jednego ze wspomnianych parametrów (rozdzielczości, odświeżanie) może spowodować konieczność kolejnej regulacji, dlatego przed przystąpieniem do naciskania guziczków regulacyjnych (zazwyczaj na monitorze) trzeba się upewnić, że rozdzielczość i odświeżanie są takie jakie chcemy.
Zdarza się, że gdy zmienimy rozdzielczość w ustawieniach właściwości ekranu, to wbrew naszej woli zmienia się również "odświeżanie" na gorsze. Dlatego po zmianie rozdzielczości sprawdź, czy owe Herce nie spadły do 65, czy jeszcze niżej. Karty graficzne dają możliwość obejść tę niedogodność, ale nic nie szkodzi o tym wspomnieć.
Przeczytany 29-12-2008, 19:02   #20
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Domyślnie

Monitor to Samsung SyncMaster 20'' 2032BW WIDE, GLOSSY, czarny
Format ekranu monitora Panoramiczny
Przekątna ekranu 20 cali
Wielkość plamki 0,258 mm
Typ panela LCD TFT TN
Technologia podświetlenia CCFL
Zalecana rozdzielczość obrazu 1680 x 1050 pikseli
Częstotliwość odchylania poziomego 30-81 kHz
Częstotliwość odchylenia pionowego 56-75 Hz
Czas reakcji matrycy 2 ms
Jasność 300 cd/m2
Kontrast 1000:1/10000:1 (dynamiczny)
Kąt widzenia poziomy 170 stopni
Kąt widzenia pionowy 170 stopni
Liczba wyświetlanych kolorów 16,7 mln
Certyfikaty • ISO 13406-2
• CE
Regulacja cyfrowa (OSD) Tak
Głośniki Nie
Mikrofon Nie
Typ sygnału wejściowego • RGB
• DVI
Typ gniazda wejściowego (sygnałowego) • DVI-D
• 15-stykowe D-Sub
Wbudowany tuner TV Nie
Wbudowany hub USB Nie
Czytnik kart pamięci Nie
Karta sieciowa (LAN) Nie
Bezprzewodowa karta sieciowa Nie
Wbudowany zasilacz Tak
Pobór mocy (praca/spoczynek) 50/1 Wat
Panel obrotowy (pivot) Nie
Możliwość pochylenia panela Tak
Obrotowa podstawa monitora Nie
Regulacja wysokości monitora Nie
Możliwość zabezpieczenia (Kensington) Tak
Szerokość 476 mm
Wysokość 390 mm
Głębokość 199 mm

Znajomy powiedział mi, że za cene ma jakość naprawdę dobrą. Poustawiał mi w domu wsio. Na reszcie się nie znam Jestem baaaaaardzo zadowolona
Przeczytany 29-12-2008, 19:14   #21
Baskomaniak

Baskomaniak's Avatar

Domyślnie

Czyli jednak LCD, a nie CRT
W takim razie większość moich porad przyda się innym
W LCD zmiana rozdzielczości zawsze jest powiązana z pogorszeniem czytelności ekranu najbardziej widocznym podczas czytania tekstów. Jesteś więc skazana na 1680 x 1050 pikseli i 75 Hz.
Przeczytany 29-12-2008, 19:34   #22
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Czyli jednak LCD, a nie CRT
W takim razie większość moich porad przyda się innym
W LCD zmiana rozdzielczości zawsze jest powiązana z pogorszeniem czytelności ekranu najbardziej widocznym podczas czytania tekstów. Jesteś więc skazana na 1680 x 1050 pikseli i 75 Hz.
Własnie znajomy to wsio przeczytał i powiedział mi to samo Tzn że mogę zmniejszyć rozdzielczość i w sumie ja nie zobaczę różnicy, ale on ją widział będzie Znaczy się jestem ślepa Bo zmniejszyłam i nadal jest super hiper
Przeczytany 29-12-2008, 20:16   #23
Baskomaniak

Baskomaniak's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Pysia Zobacz post
...mogę zmniejszyć rozdzielczość i w sumie ja nie zobaczę różnicy, ale on ją widział będzie Znaczy się jestem ślepa Bo zmniejszyłam i nadal jest super hiper
Skoro tak Ci odpowiada, to nie nalegaj aby znajomy pokazał Ci palcem na czym polega ta niedoskonałość LCD-ków, bo wtedy zacznie Ci to przeszkadzać
Przeczytany 29-12-2008, 22:03   #24
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Skoro tak Ci odpowiada, to nie nalegaj aby znajomy pokazał Ci palcem na czym polega ta niedoskonałość LCD-ków, bo wtedy zacznie Ci to przeszkadzać
Nie zamierzam Wole być ślepa
Przeczytany 30-12-2008, 00:45   #25
zadziorny
i piesia jedna

zadziorny's Avatar

Miasto: Rybnik
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pysia Zobacz post
Monitor to Samsung SyncMaster 20'' 2032BW
Mam podobny od roku (Samsung SyncMaster 22'' 226BW) i jestem bardzo zadowolony
Przeczytany 30-12-2008, 14:12   #26
Jurek

Jurek's Avatar

Miasto: Opolskie
Wyślij wiadomość przez GG do Jurek
Domyślnie

Monitor LCD o, którym pisałem to samsung 17 SyncMaster 760BF
wybór padła na ten model ze względu na wyświetlany obraz, który mogłem porównać oglądając włączone monitory w sklepie dla idiotów, wcześniej dużo czytałem o monitorach, ale miało to mniejszy wpływ na decyzje.
Jurek jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 30-12-2008, 15:37   #27
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał zadziorny Zobacz post
Mam podobny od roku (Samsung SyncMaster 22'' 226BW) i jestem bardzo zadowolony
Wygląda na to, że czasami warto zdać się na specjaliste i do tego znającego osobę zainteresowaną

Cytat:
Napisał Jurek Zobacz post
Monitor LCD o, którym pisałem to samsung 17 SyncMaster 760BF
wybór padła na ten model ze względu na wyświetlany obraz, który mogłem porównać oglądając włączone monitory w sklepie dla idiotów, wcześniej dużo czytałem o monitorach, ale miało to mniejszy wpływ na decyzje.
Ja byłam w sklepie dla idiotów. Ale musiałabym każdy monitor poustawiać po swojemu bo tak były pogrzebane, że każdy inaczej odbierał Jak ponaciskałam ustawienia to obrazy diametralnie się zmieniały.... No i w sklepie każdy monitor podpięty jest do jednego kompa. A przecież one maja inne parametry i ustawienia kompa też są potrzebne inne....
To taka moja "złota myśl blondynki"
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Tryb wyświetlania

Zasady pisania postów