Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Wszystko o psach > Prawo

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 26-02-2009, 19:20   #1
Ina
Czika&Pola

Ina's Avatar

Miasto: Warszawa
Domyślnie STOP odstrzałom

Pozwoliłam sobie wkleić link do strony internetowej, na której można podyskutować na temat zachowania psów w lesie, prawa do zabicia psa przez myśliwego, opisane są także różne przypadki zastrzelenia psa, itp.
A właśnie ta strona została założona przez człowieka, którego pies, piękny samojed, niedawno, został zastrzelony przez myśliwego

http://www.zabilimipsa.pl/

www.mopsywpotrzebie.pl
Ina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-02-2009, 21:07   #2
Ula czarnuszka

Ula czarnuszka's Avatar

Miasto: na skraju lasu
Domyślnie Myśliwi strzelają do psów...

Dziś w radiowej trójce był krótki reportaż o tym, że kolejny myśliwy zastrzelił psa będącego z właścicielem na spacerze Florian był pięknym, dobrze utrzymanym samojedem i w niczym nie przypominał "zdziczałego, bezdomnego, wałęsającego się psa", którego zgodnie z prawem myśliwy może zastrzelić 150 m od zabudowań.
Zrozpaczony i wściekły właściciel postanowił walczyć, o to by myśliwi przestali być bezkarni..
Ponieważ myśliwi to bardzo wpływowe lobby, to po drugiej stronie też musi być odpowiednia siła..
Właściciel Floriana założył stronę internetową
http://www.zabilimipsa.pl/

i forum
http://www.forum.stopodstrzalom.pl/v...7c445fb76bd10b

Przeczytajcie historie psów, które straciły życie z rąk myśliwych... i pomyślcie, że to może przydarzyć sie właściwie każdemu, kto spuszcza psa ze smyczy na polu lub skraju lasu. 150m od zabudowań to bardzo mało...

Oglądałam przed chwilą zdjęcia szczęśliwych psów biegających dużą grupą po polu w Romanówce (Kotlina Kłodzka). Miały szczęście, że nie było w pobliżu myśliwego, który chciał poćwiczyć strzelanie ...
Przeczytany 26-02-2009, 22:12   #3
Martens

Martens's Avatar

Domyślnie

Słyszałam już o tej historii... Staram się tłumaczyć ludziom, żeby nie puszczali psa w lesie, ale jak grochem o ścianę...

Wszyscy myślą, że takie rzeczy to historia jedna na rok i to na pewno nie u nich się zdarzy, i że myśliwym przecież nie wolno tak sobie strzelać... Nie zdają sobie sprawa jaka samowolka panuje w tym temacie
Martens jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 27-02-2009, 12:19   #4
Ula czarnuszka

Ula czarnuszka's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Martens Zobacz post
Słyszałam już o tej historii... Staram się tłumaczyć ludziom, żeby nie puszczali psa w lesie, ale jak grochem o ścianę...

Wszyscy myślą, że takie rzeczy to historia jedna na rok i to na pewno nie u nich się zdarzy, i że myśliwym przecież nie wolno tak sobie strzelać... Nie zdają sobie sprawa jaka samowolka panuje w tym temacie
Rzecz w tym, że nie tylko w lesie... na stronie www.zabilimipsa.pl są też historie psów zastrzelonych na polu czy łące, również wtedy, gdy myśliwy musiał widzieć człowieka-opiekuna...

Trzeba uświadamiać właścicieli, co grozi ich pupilom gdy znajdą się w tzw. rewirze łowieckim (cokolwiek to znaczy...).
Wygląda to tak, że w naszym- właścicieli interesie leży wiedzieć gdzie te miejsca są i kiedy tych polujących myśliwych jest najwięcej w terenie... bo chyba nie przez cały rok?!

W radio jeden ze słuchaczy mówił, że psa trzeba w widoczny sposób "oznakować", żeby nie było tłumaczenia o pomyleniu domowego psa ze zdziczałym Są obroże odblaskowe, szelki i kamizelki dla psów ... I o ile w przypadku gładkowłosych obroża odblaskowa się sprawdzi, to przy długim futrze już nie..

Znalazłam w sklepie myśliwskim takie kamizelki (adres sklepu na zdjęciu):

Jeszcze jest opaska odblaskowa na szyję :
opis: "nazwa produktu:
Opaska odblaskowa z rzepem
Opaska odblaskowa na szyję psa. Posiada zapięcie na rzep. W czasie dnia, jasno żółty w połączeniu z czerwonym, świeci przez zarośla, przez co zapewnia wczesne rozpoznanie przez innych myśliwych. Dodatkowe pasy odblaskowe dostarczają odpowiedniej ochrony w nocy. Opaska jest dostępna w różnych wielkościach, co umożliwia dokładne dopasowanie. Szerokość 5cm.
Przykład dopasowania: Przy obwodzie szyi 35cm pies potrzebuje opaskę 45cm, przez co pozostaje jeszcze 10cm możliwości regulacji na rzepie."

źródło: http://www.piesmysliwski.pl/go/_cate...idc=%22id_5%22
Przeczytany 23-07-2009, 11:31   #5
Biedronka

Domyślnie

Ale na wariatów nie ma rady. Słyszałam, ze zabijają i uciekają potem. A co jak ta kamizelka będzie ułatwieniem dla zabicia? Łatwiej namierzyć cel :-(
Biedronka jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 14-08-2009, 22:25   #6
Villemo
Husky fan.

Miasto: Okolice Częstochowy.
Wyślij wiadomość przez GG do Villemo
Domyślnie

Są różni ludzie i różni myśliwi. Nienawidzę jak wszystkich wkładają do jednego worka i twierdzą że myśliwi to źli ludzie i nienawidzą psach ( bez odnosień do forum ). Np, mój tata jest myśliwym i twierdzi że jeśli tylko pies nie wygląda na wściekłego to zostawiają go. Patrzą czy ma obrożę/szelki.
Villemo jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-08-2009, 13:52   #7
Ula czarnuszka

Ula czarnuszka's Avatar

Domyślnie

Atykuł na onet.pl w temacie strzelania :

http://pies.onet.pl/31900,19,24,woln...3,artykul.html
Przeczytany 08-01-2010, 10:41   #8
ANIRA
Baca, rocznik 2000.

ANIRA's Avatar

Miasto: na Ranczo
Wyślij wiadomość przez GG do ANIRA
Domyślnie

zatyka... ręce opadają.....

Cytat:
CYTAT(Myśliwy @ 7.01.2010, 19:43:53) *
Odpier..cie się od myśliwych, kmioty!
Myśliwi to WŁADZA!
Są wśród nas prokuratorzy, policjanci, agenci slużb specjalnych, radni, adwokaci, lekarze, artyści i przedsiębiorcy dający wam na chlebuś. Jednym slowem myślistwo skupialo i skupia po dziś dzień elitę. Przeczytajcie to jeszcze raz - E L I T Ę.
Wasze śmierdzące burki ploszą naszą zwierzynę. Wy nie potraficie uszanować tego, że macie wolny wstep do lasów. W innych krajach nie wiezielibyście jak wyglada las bez zgody zarzadcy.

Miejsce burków jest na lańcuchu. W lesie prawo bytu mają jedynie rasowe, psy myśliwskie będące pod kontrolą wlaścicieli.

Gdyby nie to, że amunicja jest droga i jeden nabój kosztuje wiecej niż 100 waszych psów to z każdego kota i psa na jakiego natrafilby myśliwy sypalaby się tylko sierść!
Ten myśliwy postapil wzorowo, a poza tym poniosl tego koszt gdyż sam zaplacil za nabój.

ps. Do przyjaciól: Darz bór, Towarzysze!
źródło:

http://forum.nowiny24.pl/Mysliwy-na-...5133-s140.html

Świadoma praw i obowiązków wynikających z przygarniecia Ciebie, uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek przyjacielski. I uroczyście oświadczam, że uczynię wszystko aby nasz związek był szczęśliwy i trwały.
ANIRA jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 08-01-2010, 15:25   #9
Ula czarnuszka

Ula czarnuszka's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał ANIRA Zobacz post
zatyka... ręce opadają.....
Cytat:
CYTAT(Myśliwy @ 7.01.2010, 19:43:53) *
Odpier..cie się od myśliwych, kmioty!
Myśliwi to WŁADZA!
Są wśród nas prokuratorzy, policjanci, agenci slużb specjalnych, radni, adwokaci, lekarze, artyści i przedsiębiorcy dający wam na chlebuś. Jednym slowem myślistwo skupialo i skupia po dziś dzień elitę. Przeczytajcie to jeszcze raz - E L I T Ę.
Wasze śmierdzące burki ploszą naszą zwierzynę. Wy nie potraficie uszanować tego, że macie wolny wstep do lasów. W innych krajach nie wiezielibyście jak wyglada las bez zgody zarzadcy.

Miejsce burków jest na lańcuchu. W lesie prawo bytu mają jedynie rasowe, psy myśliwskie będące pod kontrolą wlaścicieli.

Gdyby nie to, że amunicja jest droga i jeden nabój kosztuje wiecej niż 100 waszych psów to z każdego kota i psa na jakiego natrafilby myśliwy sypalaby się tylko sierść!
Ten myśliwy postapil wzorowo, a poza tym poniosl tego koszt gdyż sam zaplacil za nabój.

ps. Do przyjaciól: Darz bór, Towarzysze!
źródło:

http://forum.nowiny24.pl/Mysliwy-na-...5133-s140.html
Niestety... od dłuższego czasu mam wyrobione zdanie o myśliwych jeśli zdarzają się wyjątki to potwierdzają, moim zdaniem regułę

cytowany przez Anitę post z forum jest komentarzem do artykułu o zastrzeleniu 15 -miesięcznego psiaka na oczach właściciela. Przeklejam cały artykuł, bo może zostać zdjęty ze strony i wtedy komentarze tracą sens.
żródło: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...SLAW/666763945

treść:
Cytat:
Myśliwy na oczach właściciela zastrzelił psa w lesie i odjechał

aut. Roman Kijanka

- To był taki łagodny, przyjazny psiak. Tyle, co wyrósł ze szczeniaka. Miał dopiero 15 miesięcy. Nie rozumiem, jak ktoś mógł tak po prostu bez skrupułów go zabić – żali się Dorota Sroka.

Szufladka

- Skonał zanim dobiegłem do niego – mówi Marek Sroka pokazując rany na ciele zastrzelonego psa.

– Nero był ulubieńcem moich dzieci. Nie wiem jak im wytłumaczyć to co się stało.

Srokowie mieszkają w otoczonym lasami przysiółku Ryszkowej Woli. To właśnie tam zabierali na spacery swojego kudłacza, żeby się wybiegał.

Widziałem jak go zabija

Tak było też 2 stycznia. Marek Sroka wracał z leśnego spaceru. Gdy wyszedł z ostępów na drogę, spuścił psa ze smyczy. Obok nich przejechał samochód.

– To był jasnozielony maluch. Gdy mijał mojego psa kierowca zatrzymał się i… wystrzelił do niego przez okno. Byłem około 100 metrów od niego! Musiał mnie widzieć, a mimo to strzelił. Usłyszałem skowyt Nero, a maluch zaraz potem szybko odjechał – wspomina z bólem Marek Sroka. Nim dobiegł do broczącego krwią psa. Ten już skonał. - Bok miał cały poszarpany - dodaj.

Policja szuka strzelca

Właściciele Nero zawiadomili policję.

– Przyjechali. Zrobili zdjęcia, zebrali dowody. Ciało psa kazali zabrać do domu i zatrzymać, bo może być potrzebne. Wzięliśmy i leży do tej pory, a minęło już kilka dni – opowiadał Marek Sroka.

- Prowadzimy postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i staramy się ustalić osobę, która strzeliła do psa. Po wykonaniu niezbędnych czynności zwłoki psa przekazano właścicielowi – tłumaczy Janusz Dymek, komendant jarosławskiej policji.

Myśliwi też sprawdzają

Na 99 procent mężczyzna, który zastrzelił psa był myśliwym.

- Podejrzewam, że zauważył psa, a nie zobaczył właściciela. Potraktował zwierzę jako szkodnika. Prawo zezwala nam w takiej sytuacji na odstrzał – próbuje tłumaczyć to zdarzenie Józef Rząsa, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Przemyślu.

Nawet jeśliby nie zauważył właściciela (zdaniem Marka Sroki to niemożliwe), to i tak przekroczył swoje uprawnienia.

– Powinien sprawdzić, czy pies został zastrzelony, a jeśli tak, to jego zwłoki przewieźć do utylizacji. Nie wolno mu zostawić ich lesie – dodaje prezes.

Po naszej interwencji obiecał, że Okręgowa Rada Łowiecka przeprowadzi wewnętrzne śledztwo w tej sprawie. Jaka kara czeka myśliwego za takie przewinienie? Może zostać wykluczony z koła łowieckiego i stracić uprawnienia do legalnego korzystania z broni myśliwskiej.

Nie liczą na sprawiedliwość.

- Zrobiliśmy co możemy, żeby dopaść winnego, ale nie bardzo wierzymy, że poniesie karę. W Polsce myśliwi mogą mordować psy bezkarnie. Nam tylko tak bardzo przykro, bo pies nikomu nie przeszkadzał. Dzieci ciągle dopytują gdzie jest ich Nero. Może ktoś ma do oddania pieska... – mówi Dorota Sroka.
Przeczytany 08-01-2010, 20:45   #10
ANIRA
Baca, rocznik 2000.

ANIRA's Avatar

Miasto: na Ranczo
Wyślij wiadomość przez GG do ANIRA
Domyślnie

dzięki Ula za całość.

Świadoma praw i obowiązków wynikających z przygarniecia Ciebie, uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek przyjacielski. I uroczyście oświadczam, że uczynię wszystko aby nasz związek był szczęśliwy i trwały.
ANIRA jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 03-08-2011, 20:06   #11
Ula czarnuszka

Ula czarnuszka's Avatar

Domyślnie

Znowu idiota myśliwy zabił psa będącego na spacerze z właścicielką. Tym razem ofiarą padła roczna suczka owczarka belgijskiego

Tłumaczenie "łowczego" porażające
Cytat:
Popełniłem tylko jeden błąd: myślałem, że to jeden z tych burków wiejskich.
Poniżej link do oryginalnego artykułu na portalu www.pomorska.pl
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll...TA11/939850514

Żeby jednak treść nie zniknęła wraz ze zdjęciem artykułu ze strony - przeklejam w całości.
Cytat:
Rasowy pies wyglądał jak wioskowy kundel? Łowczy z Bydgoszczy zabił pod Barcinem.

3 sierpnia 2011, 7:00 Autor: iwo

Łowczy z Bydgoszczy zabił pod Barcinem rocznego owczarka belgijskiego. Temat podzielił nawet środowisko myśliwych.
Henryk Pinkowski, najważniejsza osoba w kole "Złoty Róg” mówi, że działał zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt. - Zlikwidowałem, bo biegał bez opieki i wykazywał oznaki zdziczenia. Gonił sarnę. A moim obowiązkiem jest dbałość o zwierzynę łowną, która jest własnością Skarbu Państwa.

Owczarek, suczka Mojra, należał do Sylwii z Bełchatowa, która przyjechała na wakacje do koleżanki mieszkającej w Złotowie k. Barcina. - To była nasza ostatnia, konna przejażdżka po okolicznym lesie i łąkach. Wzięłyśmy psa. Biegał wokół, na chwilę się oddalał. Wpadł do stawu. Był brudny, ale szczęśliwy.

Panie usłyszały dwa strzały. Gdy dobiegły do Mojry, leżała martwa. Henryk Pinkowski: - Powiedziałem: no to pani nie ma psa. Bo psa trzeba pilnować.
Dziewczyny akcentują: - Łowczy komentował, że najpierw wydawało mu się, że to dzik. Później stwierdził, że jednak pies. W rozmowie z "Pomorską” Pinkowski podkreśla:

Popełniłem tylko jeden błąd: myślałem, że to jeden z tych burków wiejskich.

- Obserwowałem go 20 minut. Był kłusujący. Dlatego strzeliłem. Popełniłem tylko jeden błąd: myślałem, że to jeden z tych burków wiejskich. No, ale duchem świętym nie jestem, bo był cały ubrudzony, biegał po chaszczach, rasa była nie do rozpoznania.

Czytaj: Łowczy z Bydgoszczy zastrzelił roczną suczkę. - Nie mam winy - mówi

Na te słowa łapie się za głowę Czytelnik "Pomorskiej”, od 30 lat członek Polskiego Związku Łowieckiego: - To co, że ubrudzony! Przecież nie zmienił sylwetki! I miał obrożę. Ten pan winien powiesić broń na kołku (H. Pinkowski poluje od 46 lat).
Łowczy "Złotego Rogu” nie ma jednak wątpliwości: - Te panie winny być ukarane. Las nie jest miejscem zabawy dla psów. Można z nimi iść, ale ze smyczy nie spuszczamy!

Czytelnik "Pomorskiej” związany z PZŁ: - Trzeba mieć tę żyłkę myśliwską, by wiedzieć, że pies biegał, bo na chwilę zgłupiał albo się zagubił. Nie można strzelać do wszystkiego, co się rusza. A jeśli się palec zgina, musi być wiadomo, do czego celujemy. Sprawa przynosi wstyd związkowi.

Wrze też na portalu pomorska.pl. Internauta podpisujący się 1968new: Co to za myśliwy, który nie odróżnia psa od dzika! A tłumaczenie dotyczące rasy czy jej braku? Według tego pana "wiejskie burki” nie zasługują, by żyć. Inny, whyduck: Bardzo dobrze! Tłuc bestie! Zdziczałe psy i koty to największe szkodniki. Pożerają przeważnie młode i bezbronne zające, sarny, ptaki, wyjadają jaja z gniazd. Myśliwemu gratuluję czystego strzału! Tak trzymać! Darz bór!

Najwięcej jest jednak głosów krytycznych: (colo) ... Prowadzicie gospodarkę łowiecką? Jesteście zwykłymi mordercami zwierząt! Zabijacie dla zaspokojenia własnych instynktów, a nie dla równowagi przyrody.
Henryk Pinkowski: - Mnie jest żal każdego zwierzęcia, które zabiję. Ale wykonuję obowiązki.
Gracjana Wesołowska ze Złotowa: - Ten pies to był Sylwii największy przyjaciel. Zdjęłyśmy obrożę. Na pamiątkę.

Policja w Żninie prowadzi dochodzenie. - Są dwie wersje tego zdarzenia - mówi rzecznik prasowy Krzysztof Jaźwiński. (iwo)
A niektórzy się dziwią, że Svietka po lesie na lince, albo w kagańcu chodzi ...
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Tryb wyświetlania

Zasady pisania postów