Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Wszystko o psach > Żywienie

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 06-03-2008, 14:04   #46
jokada

jokada's Avatar

Miasto: w-wa, żoliborz
Domyślnie

najchętniej bym go suchym karmiała samym
ale młodemu chyba taka monotonia nie podchodzi...

niestety z gotowaniem ledwo sie wyrabiam dla siebie (dieta) i dla mojego faceta (cokolwiek)
jak by do tego doszło gotowanie dla psa to juz nie wiem kiedy bym spała
jak bym dla niego gotowala wieksze pocje - to obawiam sie ze po dwóch dniach tego samego by juz odmówił jedzenia ...

suche i puchy to po prostu wygoda... tego ukrywac nie będę

a pytam, bo nie mam najmniejszego doswiadczenia niestety (jedyny pies w rodzinie)
z gotowanych tez bym nie wiedziała co i w jakich proporcjach, no i ile dawac żeby było ok dla psa
Przeczytany 06-03-2008, 14:10   #47
Behemot
MaSONIErka
Administrator

Behemot's Avatar

Miasto: Warszawa
Domyślnie

Cytat:
Napisał jokada Zobacz post

a pytam, bo nie mam najmniejszego doswiadczenia niestety (jedyny pies w rodzinie)
z gotowanych tez bym nie wiedziała co i w jakich proporcjach, no i ile dawac żeby było ok dla psa
A czy kiedykolwiek coś mu gotowałaś?
Przy tym jest naprawdę niewiele zachodu W jednym garze gotujesz ryż, w drugim kuraka (lub inne mięso) z marchewką. Potem mięcho kroisz, mieszasz z ryżem (można też zmiksować) i masz jedzenie dla psa na kilka dni. Do gotowanego trzeba dodać jakieś witaminki. Poporcjować, zamrozić i potem tylko odgrzewać.
Spróbuj chociaż raz coś mu ugotować, może się okaże, że to dobre rozwiązanie?

Behemot jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 06-03-2008, 14:29   #48
jokada

jokada's Avatar

Domyślnie

ok
w takim razie w jakich proporcjach ryż ? (jaki ryż?)
jakie mięso ? cały kurczak ? ze skórą/chrząstkami?

ile wagowo tego wszystkiego na 6-7 kilowego psa?

(gotowalam raz, rok temu dla znajdki, ale jej było oojetne co je, bo cały dzien wczesniej na deszczu spedziła )
Przeczytany 06-03-2008, 14:36   #49
Puli
Mopomaniaczka
Moderator

Puli's Avatar

Miasto: Kraków
Domyślnie

Cytat:
niestety z gotowaniem ledwo sie wyrabiam dla siebie (dieta) i dla mojego faceta (cokolwiek)
jak by do tego doszło gotowanie dla psa to juz nie wiem kiedy bym spała
Nie próbuję Ci narzucac "jedynej słusznej drogi" ale dla mnie gotowanie w tej sytuacji byłoby najprostszym rozwiazaniem. Skoro i tak stoisz przy garach, to jeden więcej nie robi róznicy. Tym bardziej ze piesek jest malutki.
Cytat:
jak bym dla niego gotowala wieksze pocje - to obawiam sie ze po dwóch dniach tego samego by juz odmówił jedzenia ...
Podejrzewam ze sama sobie wychowujesz niejadka .
Jeszcze zaden zdrowy pies sam sie zagłodził, natomiast sporo psów woli postrajkowac nad miska w nadziei na cos smaczniejszego. Kilka dni głodówki pies moze zniesc bez żadnej szkody dla organizmu a najczęściej własciciel peka juz po dwóch dniach

Sirion gotuje dla trzech psów raz na tydzień i zamraza porcje. Ja gotuje dla dwóch kudłów raz na 3-4 dni. Grymasów przy miskach nie ma bo mam zasadę: nie chcesz to nie jedz i gdy któras nie ma apetytu to zabieram michy z powrotem do lodówki.
Cytat:
suche i puchy to po prostu wygoda... tego ukrywac nie będę
Prawda ze to wygoda ale mnie wkurzało że psy na suchym skubały trawę, szukały czasem marchewki, czasem nie wiadomo czego... Niby wszystko było o.k. ale widac było ze im czegos brakuje. W gotowanym dostają rózne rodzaje miesa i rózne warzywa wiec na monotonie nie narzekają i nie próbuja uzupełniac sobie diety na własną łapę.
Cytat:
Przy takim psiku to zadna filozofia.
Prawdziwa sztuka to prawidłowe odchowanie duzego psa tak żeby mu niczego nie popsuc.
Przeczytany 06-03-2008, 14:44   #50
Behemot
MaSONIErka
Administrator

Behemot's Avatar

Miasto: Warszawa
Domyślnie

Cytat:
ok
Byle jaki Ja gotuję taki w torebkach, bo się nie klei i nie przypala. Ryż gotuj bez soli (tak samo zresztą jak mięso), na b. miękko.

Cytat:
Lepiej bez skóry, bo jest b. tłusta. Mogą być piersi (także indyka - są chudsze), udka lub inne, "gorsze" części, oczywiście po ugotowaniu trzeba obrać z kości, drobno pokroić.
Z innych gatunków mięsa - wołowina, cielęcina (wieprzowina nie - za tłusta), podroby (np.serduszka drobiowe albo wołowe, żołądki).
Marchewkę gotuj razem z mięsem, najlepiej pokrojoną od razu na talarki albo pół-talarki, po ugotowaniu możesz ją dodatkowo rozgnieść widelcem.
Takim wywarem spod mięsa możesz też polewać dla smaku suchą karmę.

Cytat:
Ja gotuję właściwie na oko Sonia waży ok. 20 kg. Ilość: 3 torebki ryżu + pierś indyka + kilka marchwi starcza jej mniej więcej na 2-3 dni.

Behemot jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 06-03-2008, 15:11   #51
Puli
Mopomaniaczka
Moderator

Puli's Avatar

Domyślnie

Ja gotowałam ryz bez torebki własnie dlatego ze sie klei i burki nie wyjmowały kawałków mięsa. Warzywkami tez nie pluły bo ryz wszystko dokumentnie oblepiał

Cytat:
Napisał jokada
Najbardziej wartościowe mięso dla psa to jest takie poprzerastane, kleiste z jak największa ilościa chrząstek.
Skórę możesz dac jak najbardziej. Pies musi dostawac tłuszcze chocby dla przyswajania witamin.
1/3 miesa,1/3 ryzu,1/3 warzyw czyli seler, buraczki, marchewka i co w reke wpadnie oprócz cebulowatych (mozesz wyciagnąc z własnej zupy przed posoleniem)
Cytat:
Na oko
Jak zostanie to schowasz a jak braknie to dołozysz suche albo puchę

Cytat:
Napisał Behemot
Lepiej bez skóry, bo jest b. tłusta. Mogą być piersi (także indyka - są chudsze), udka lub inne, "gorsze" części, oczywiście po ugotowaniu trzeba obrać z kości, drobno pokroić.
Z innych gatunków mięsa - wołowina, cielęcina (wieprzowina nie - za tłusta), podroby (np.serduszka drobiowe albo wołowe, żołądki).
Psu tłuszcz jest niezbędny! Pewnie ze jezeli 7 kg pies dostanie na raz skóre z całego kurczaka to bedzie przesada ale trzeba pamietac ze:

"Psy bardzo dobrze trawią i przyswajają tłuszcze, są one bardzo dobre dla utrzymania stanu ich zdrowia, dobrego futra, są tez niezbędne dla dobrego funkcjonowania psich nerek, czy tez przyswajania niektórych witamin. Dla psa to tłuszcze są podstawowym źródłem energii. 1 gram tłuszczu dostarcza psiemu organizmowi około 2,5 raza więcej energii niż gram białek czy też węglowodanów. Mało znanym faktem jest również to, że tłuszcze stanowią dla psa metaboliczne źródło wody – psy pracujące, karmione karmami o wysokiej zawartości tłuszczu mają mniejsze szanse na odwodnienie."
http://www.hokkaido.pl/dwanasciemitow.html
Przeczytany 06-03-2008, 16:29   #52
jokada

jokada's Avatar

Domyślnie

jak by to był dorosły pies - to bym się tymi głodówkami nie przejmowala
ale że młody (7 mies.), to wolałabym żeby sobie przerw dłuzszych niz dzień nie robił
zwłaszcza że ostatnio popytalam sie paru osob - i wychodzi że na chwile obecna powinien około kilograma wiecej ważyc

no nic, będe eksperymentowac
spróbuje z puchami, spróbuje i z gotowanym
Przeczytany 06-03-2008, 16:44   #53
Puli
Mopomaniaczka
Moderator

Puli's Avatar

Domyślnie

Jokada, a czy on ma wystarczającą ilość ruchu? Moze sobie swobodnie poszaleć bez smyczy?
To bardzo istotne dla rozwoju kośca, mięśni, przemiany materii itd. Jeżeli jest wybiegany i dobrze umięśniony, to ja bym sie wagą nie przejmowała. Kazdy dorasta i rozwija sie we własnym tempie, on jeszcze zdązy dogonic rówieśników.
Przeczytany 06-03-2008, 16:50   #54
jokada

jokada's Avatar

Domyślnie

mysle że ma
staram sie codziennie żeby miał wieczorny spacer 40min do godziny biegnia za piłką i/lub z innymi psami
Przeczytany 06-03-2008, 20:02   #55
coztego
Psiakościanka
Administrator

coztego's Avatar

Miasto: Śląsk
Domyślnie

Cytat:
Napisał Puli Zobacz post
1/3 miesa,1/3 ryzu,1/3 warzyw czyli seler, buraczki, marchewka i co w reke wpadnie oprócz cebulowatych
Też takich proporcji się trzymam, ale ta 1/3 ryżu już po ugotowaniu, nie suchego Do tego dorzucam troszkę psich witamin. Drób zawsze dostają ze skórą, zgodnie z tym co Puli pisze o tłuszczach, i chrząstki też daję (najczęściej kupuję udka z kurczaka i skrzydła z indyka). Porcje odmierzam na oko, skoro psy są od zawsze na gotowanym i nie tyją, ani nie chudną, to znaczy, że dostają odpowiednią ilośc jedzenia

Co do czasu - stawiam gar na gazie i się gotuje, nie zabiera mi to więcej niż 2 minuty (kwestia włożenia mięsa do garnka i obrania warzyw). Pokrojenie mięsa i wymieszanie z ryżem i warzywami to kolejne 5 minut, i cała robota z głowy Gotuję, co drugi dzień porcję na dwa dni. I mam pewność, że wiem co moje psy jedzą, jaka jest zawartość mięsa w porcji i z czego to mięso pochodzi
Przeczytany 11-03-2008, 20:51   #56
olcha

olcha's Avatar

Miasto: spod Warszawy
Wyślij wiadomość przez GG do olcha
Domyślnie

Też, że wam się chce ryż gotować, ja kupuję płatki ryżowe, taniocha, a wystarczy na koniec do mięcha dorzucić pobełtać jeszcze 5 minut i gotowe.

A apropos Animondy, otworzyłam pierożki Era zeżarła swoją porcję w 5 sekund, a Tekila powąchała zrobiła minę "chyba żartujesz, że to zjem" i poszła...Ja nie z rozpieszczaczek więc micha na górę, żarcia nie ma i zabrałam się za robienie surówki z kiszonej kapusty na obiad ludzki.....trochę spadło mi na podłogę....Tekila dostała szału i prawie zeżarła podłogę.

I teraz wnioski czy mój pies jest normalny? Ponad mięsem stoja u niej orzeszki, ogórki świeże i kiszone, kapusta kwaszona, brzoskwinie etc...Może robić jej wegetariańskie obiadki?

Ostatnio edytowane przez olcha; 11-03-2008 o 22:57
olcha jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 12-03-2008, 09:18   #57
Evelina
Administrator

Evelina's Avatar

Miasto: Podparyżewo
Domyślnie

Cytat:
Napisał olcha Zobacz post
I teraz wnioski czy mój pies jest normalny? Ponad mięsem stoja u niej orzeszki, ogórki świeże i kiszone, kapusta kwaszona, brzoskwinie etc...Może robić jej wegetariańskie obiadki?
Myślę, ze normalny Ma akurat potrzebę kwaśnego i trzeba to zrozumieć.
Moja Talka jest niesamowicie delikatna gdy podaję jej cos do jedzenia z reki.
Ostatnio udalo mi sie kupić surową kapustę kiszoną, wreszcie byla kwaśna.
Psica malo mi reki nie zjadla gdy dawałam jej spróbować [IMG]*************************/liviatn/images/Minka%20shock/yikes.gif[/IMG]

Evelina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 12-03-2008, 13:03   #58
olcha

olcha's Avatar

Miasto: spod Warszawy
Wyślij wiadomość przez GG do olcha
Domyślnie

Cytat:
Napisał Evelina Zobacz post
Myślę, ze normalny Ma akurat potrzebę kwaśnego i trzeba to zrozumieć.
Moja Talka jest niesamowicie delikatna gdy podaję jej cos do jedzenia z reki.
Ostatnio udalo mi sie kupić surową kapustę kiszoną, wreszcie byla kwaśna.
Psica malo mi reki nie zjadla gdy dawałam jej spróbować [IMG]*************************/liviatn/images/Minka%20shock/yikes.gif[/IMG]
Zgadzam się z Puli i z Tobą również, ja też uważam, że sama sucha karma psu nie wystarczy i podrzucam swoim psicom co jakis czas tego typu rarytaski, a niech mają. Ale ciekawi mnie to, że dostają to samo, a Era woli surowe mięso lub gotowane, a Tekila właśnie takie roślinne rzeczy.

A macie we Francyji tą kapustę w wiaderkach? mniam mniam?
Przeczytany 25-05-2008, 13:36   #59
cuciola

cuciola's Avatar

Miasto: Pavia-(Italy) kiedys Katowice
Wyślij wiadomość przez GG do cuciola
Domyślnie

Yoghi je miesko puszkowe jako dodatek do karmy..
sama karme je,choc dosc niechetnie wiec zeby jeszcze bardziej rozpiescic potwora dobra pancia dodaje lyzke puszki
wtedy baaardzo smakuje mniam mniam!

Probowalismy roznych zarowno z gornych polek jak i tych gorszych jakosciowo..
uwazam ze jesli to ma byc tylko dodatek to liczy sie tylko zeby psu w misce pachnialo
jesli mieszam puszke z ryzem kupuje o smaku ryby marki Forza10
wtedy tez miska pusta w mig!
cuciola jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 27-05-2008, 19:32   #60
aniula001

Miasto: Poznań
Wyślij wiadomość przez GG do aniula001
Domyślnie

Moja maluda wcina jeszcze kilka razy dziennie..dostaje albo suchą karmę, albo gotowane udko/serduszka kurczaka (po indyczych ma rozwolnienie) z ryżem lub puszkę także wymieszaną z ryżem..zawsze rozgotowanym..
Weterynarz co prawda twierdzi, że sucha karma jest na tyle zbilansowana, że psiak nie musi dostawać nic innego, ale jak tu nie rozpieszczac choc troszkę swojego psiaka

Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego...
aniula001 jest wylogowany/a   Zacytuj
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Tryb wyświetlania

Zasady pisania postów