Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Rasy > Grupa II

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 23-01-2008, 17:23   #16
panienkabubu

Domyślnie

Ktoś pytał o Bernardyny?

To może moje trzy pokażę?

Przeczytany 23-01-2008, 17:52   #17
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Miasto: Tczew
Domyślnie

Bardzo malowniczo sie prezentują. Masz aż trzy, bo przy takich gabarytach ilość zaczyna już nie mieć znaczenia ?
Uwielbiam wielkie psy.....
Przeczytany 23-01-2008, 20:15   #18
panienkabubu

Domyślnie

Mam trzy, przez 3 tygodnie miałam 4, a przez 2,5 miesiąca miałam 6
Teraz zostały trzy, ale i tak wiem, że przybędzie Jak się ma miejsce, ma się tak wielkie serce, żeby podzielić na wszystkie psiaki i czas, żeby przy nich ciągle być, to nie ma znaczenia wielkość Im większe, tym lepsze, serduszka tez większe mają
A jeszcze tyle ciałka, do którego można się tulić, to po prostu miód na moje serce
Przeczytany 23-01-2008, 20:18   #19
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Miasto: Tczew
Domyślnie

To mnie jeszcze tylko miejsca brakuje
Przeczytany 23-01-2008, 21:41   #20
Evelina
Administrator

Evelina's Avatar

Miasto: Podparyżewo
Domyślnie

Cytat:
Napisał panienkabubu Zobacz post
Mam trzy, przez 3 tygodnie miałam 4, a przez 2,5 miesiąca miałam 6
Teraz zostały trzy, ale i tak wiem, że przybędzie Jak się ma miejsce, ma się tak wielkie serce, żeby podzielić na wszystkie psiaki i czas, żeby przy nich ciągle być, to nie ma znaczenia wielkość Im większe, tym lepsze, serduszka tez większe mają
A jeszcze tyle ciałka, do którego można się tulić, to po prostu miód na moje serce
Znajac porzekadlo przez zoladek do serca, to aż mi się plecy uginają na myśl, ile trzeba w te żołądki wrzucić, żeby do serca dojść

Evelina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 24-01-2008, 01:07   #21
panienkabubu

Domyślnie

Już daję sprostowanko
6 sztuk było wtedy, kiedy były szczeniaczki Czyli piły mleczko od mamusi i nie pochłaniały dużo jedzenia
4 były niedawno, bo Piratka, czyli szczeniaczek z pierwszego miotu, przyjechała do nas na wakacje, na szczęście - z karmą
No a moje trzy.... Nie jedzą dużo
Przeczytany 12-04-2008, 19:21   #22
BlackAngel
Doruś [']

BlackAngel's Avatar

Miasto: Piaseczno k. Warszawy
Wyślij wiadomość przez GG do BlackAngel Wyślij wiadomość przez Skype do BlackAngel
Domyślnie

Więcej! Więcej fot
Przeczytany 06-11-2008, 22:06   #23
maro

Domyślnie

a ile jegomość waży?
maro jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 10-11-2008, 18:24   #24
Wadera

Wyślij wiadomość przez Skype do Wadera
Domyślnie

No to jeszcze parę informacji o benkach:
Wzorzec FCI nr 61
KLASYFIKACJA FCI: Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne. Sekcja 2. l Molosy, typ górski
KRAJ POCHODZENIA: Szwajcaria
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 24.03.1993
PRZEZNACZENIE: Pies towarzyszący, stróżujący i gospodarski.

WYGLĄD OGÓLNY: Istnieją dwie odmiany bernardyna: odmiana krótkowłosa (twardowłosa) i odmiana długowłosa. Obie odmiany są psami potężnej budowy, harmonijnie zbudowanymi o silnym prostym i muskularnym tułowiu, potężnej głowie i inteligentnym wyrazie.

USPOSOBIENIE I CHARAKTER: Przyjacielski, temperament spokojny do żywego, czujny.

WYSOKOŚĆ:
minimum: psy : 70 cm; suki:65 cm
maximum: psy : 90 cm; suki: 80 cm
Psy przekraczające górną granicę wzrostu nie są niżej oceniane, o ile sprawiają harmonijne wrażenie ogólne i poruszają się poprawnie.

WAGA: 55 - 100 kg

WAŻNE PROPORCJE: Idealna proporcja wysokości w kłębie do długości tułowia (mierzona od rękojeści mostka do guza siedzeniowego) jest jak 5: 6.

GŁOWA: Mocna i imponująca.
Czaszka: Mocna, szeroka, oglądana z profilu i z przodu lekko wysklepiona: przechodzi łagodnym łukiem w silnie rozwinięte policzki i stromo opada w kierunku kufy. Guz potyliczny miernie zaznaczony: łuki nadoczne silnie rozwinięte. Bruzda czołowa zaczynająca się u nasady kufy, przebiega środkiem przez część mózgowiową głowy i zaciera się stopniowo u nasady potylicy. Skóra na czole tworzy nad oczyma fałdy schodzące się ku bruździe czołowej. W podnieceniu są one bardziej zaznaczone. Przy natężonej uwadze nasada ucha tworzy z częścią mózgowiową głowy linię prostą.
Stop: Wyraźnie zaznaczony.
Kufa: Krótka, równomiernie szeroka: grzbiet nosa prosty, z lekka bruzdą. Długość kufy mniejsza niż jej głębokość (mierzona u nasady).
Nos: Szeroki i graniasty; nozdrza rozwarte; trufla nosa czarna.
Fafle: Krawędź fafli czarna. Fafle górne silnie rozwinięte i zwisające, tworzą w kierunku nozdrzy szeroki łuk. Kąt wargowy widoczny.
Zgryz: Mocny, regularny, kompletny zgryz nożycowy lub cęgowy. Dopuszczalny odwrócony zgryz nożycowy. Brak P l (pierwszego zęba przedtrzonowego) tolerowany.
Oczy: Średniej wielkości, ciemnobrązowe do orzechowych, osadzone niezbyt głęboko, o przyjaznym wyrazie, o możliwie przylegających powiekach, krawędź powiek całkowicie pigmentowana. Preferowane powieki przylegające, dopuszczalna mała fałdka na górnej powiece i lekko opadająca dolna z widoczną trzecią powieką.
Uszy: Średniej wielkości, wysoko i szeroko osadzone. Małżowina silnie rozwinięta. Płat ucha delikatny, o trójkątnym kształcie z zaokrąglonym końcem: tylna krawędź lekko odstająca, przednia przylega do policzków.
Szyja: Mocna, łałok i fałdy na szyi umiarkowanie rozwinięte.

TUŁÓW:
Ogólne wrażenie imponujące i harmonijne.
Górna linia: Kłąb dobrze zaznaczony; grzbiet od kłębu do lędźwi prosty, zad łagodnie opadając przechodzi płynnie do nasady ogona.
Grzbiet: Szeroki, silny mocny.
Klatka piersiowa: Klatka piersiowa średnio głęboka o dobrze wysklepionych żebrach, nie powinna sięgać poniżej łokci.
Brzuch i linia dolna: Brzuch lekko podciągnięty ku tyłowi.
OGON: Nasada szeroka i mocna. Ogon długi i ciężki, ostatni krąg powinien sięgać przynajmniej do stawu skokowego; w pozycji spoczynkowej opadający prosto lub w jednej trzeciej lekko zakręcony do góry. w stanie podniecenia ogon noszony wyżej.

KOŃCZYNY
KOŃCZYNY PRZEDNIE: Ustawione raczej szeroko, oglądane z przodu proste i równolegle.
Łopatki: Ustawione ukośnie, muskularne i dobrze przylegające.
Ramiona: Tej samej co łopatka długości lub niewiele krótsze: kat między łopatką a ramieniem nie powinien być zbyt rozwarty.
Łokcie: Przylegające.
Przedramiona: Proste, o mocnym kośćcu. sucho umięśnione.
Śródręcze: Oglądane z przodu pionowo ustawione, oglądane z boku lekko nachylone.
Łapy przednie: Szerokie, zwarte, o mocnych, silnie wysklepionych palcach.
KOŃCZYNY TYLNE: Kończyny tylne umiarkowanie katowane i muskularne: oglądane z tylu winny być równolegle i niezbyt wąsko ustawione.
Uda: Silne, muskularne, szerokie.
Staw kolanowy: Dobrze katowany, nie wykręcony ani na zewnątrz ani do wewnątrz.
Podudzie: Ustawione ukośnie, dość długie.
Staw skokowy: Miernie katowany i mocny.
Śródstopie: Oglądane z tylu proste i równoległe.
Łapy: Szerokie, zwarte, o mocnych i dobrze wysklepionych palcach. Wilcze pazury tolerowane, o ile nie przeszkadzają w diodzie.

CHÓD: Harmonijny, energiczny ruch. z dobrym napędem tylnych kończyn, łapy przednie i tylne prowadzone po linii prostej.

SZATA:
Odmiana krótkowłosa (twardowłosa): Włos okrywowy gęsty, gładki, przylegający i nie szorstki: obfity podszerstek. Na udach lekkie "portki"; ogon okryty gęstym włosem.
Odmiana długowłosa: Średniej długości prosty włos okrywowy o obfitym podszerstku; na biodrach i zadzie przeważnie trochę falisty. Na udach obfite "portki", kończyny przednie pokryte piórami. Głowa i uszy pokryte krótkim włosem; na ogonie włos długi.
MAŚĆ: Kolor podstawowy to biel z mniejszymi i większymi czerwono rudymi łatami (psy o umaszczeniu łaciatym) aż do czerwono rudego płaszcza na grzbiecie i słabiznach (psy o umaszczeniu płaszczowym). Jednakowo cenione jest umaszczenie odwrotne: czerwono rudy płaszcz poprzerywany bielą. Dopuszczalne czerwono rude pręgowanie. umaszczenie brązowożołte tolerowane. Pożądana ciemna oprawa głowy. Tolerowany czarny nalot na tułowiu.
Znaczenia: Pierś, łapy, koniec ogona, obwódka koło nosa, czoło i plama na karku musza być białe.
Pożądane: biała obroża, symetryczna ciemna maska.

WADY: Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa.
- brak piętna płci
- nieharmonijne wrażenie ogólne
- nadmierne zmarszczki na głowie i szyi
- zbyt długa lub zbyt krótka kufa
- luźne wargi żuchwy
- przodozgryz i tyłozgryz
- braki w uzębieniu poza P l
- nisko osadzone uszy
- jasne oczy
- entropium, ektropium
- zbyt luźne powieki
- grzbiet łękowaty lub karpiowaty
- zad przebudowany lub zbyt ścięty
- noszony na grzbiecie, zakręcony ogon
- krzywe lub silnie wykręcone kończyny przednie
- kończyny tylne strome, beczkowate lub krowia postawa
- nieprawidłowy ruch
- włos kędzierzawy
- niepełna pigmentacja lub jej brak na nosie, wokół nozdrzy, taflach i powiekach
- wadliwe znaczenia, np. czerwono rude przesiania na bieli
- niezrównoważony charakter, agresywność.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
- umaszczenie całkowicie białe lub czerwono rude
- umaszczenie w innym kolorze
- oczy niebieskie lub nakrapiane (Birkange)

UWAGA: Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie.

Teraz trochę o historii rasy:
Na dzień dzisiejszy uważa się, że bernardyn pochodzi od rzymskich molosów. W I w n.e. rzymskie legiony wyruszyły na podbój dzisiejszej Francji, Niemiec, Anglii. W tym celu musiały przebyć Alpy. Część psów bojowych pozostała po drodze lub też pokryła miejscowe psy (z reguły to samce jako potężniejsze używane były do walki i ochrony obozowisk). Prawdopodobnie dopływ świeżej krwi rzymskich molosów spowodował powstanie dwóch niezależnych typów psów zamieszkujących alpejskie kotliny: 1) lżejszy – dał początek szwajcarskim psom pasterskim, 2) cięższy – stał się podwaliną pod takie rasy jak: bernardyn, nowofundland, leonberger.
Minęły setki lat. Na jednej z przełęczy alpejskich leżącej na głównym trakcie handlowym św. Bernard (ówcześnie jedynie arcydiakon w Aosta) założył klasztor i niewielkie hospicjum. Źródła mówią o dwóch możliwościach: 1) psy trafiły do klasztoru z okolicznych dolin dopiero w latach 1660-1670, 2 ) mnisi od początku hodowali psy, jednakże służyły one jedynie do stróżowanie, czyli prozaicznej ochrony przed rozbójnikami i drapieżnikami, stopniowo były wykorzystywane ochrony konwojów z podróżnymi - często biegły z przodu przecierając ścieżkę w głębokim śniegu. Szybko zauważono, że znacznie łatwiej niż górscy przewodnicy odnajdują podczas zamieci i we mgle zasypane śniegiem drogi i mimo fatalnych warunków atmosferycznych potrafią bezpiecznie doprowadzić konwój z ludźmi na miejsce. Zaczęto wtedy wykorzystywać bernardyny jako psy poszukiwawcze – dwa lub cztery psy (różnie źródła podają) po zejściu lawiny lub w czasie ciężkich warunków atmosferycznych wysyłano z klasztoru w poszukiwaniu ludzi. Gdy je znalazły jeden psów wracał do schroniska alarmując mnichów, że potrzebna jest pomoc, a pozostałe pozostawały przy ludziach. Podobno miały pozawieszane u szyi niewielkie baryłki z rumem, którym miały krzepić znalezionych ludzi.
Rasa przeżyła największy kryzys w 1812 r. kiedy w wyniku ekstremalnych warunków atmosferycznych nastąpiło zdziesiątkowanie zamieszkujących klasztor psów i ludzi. Próby odbudowy pogłowia zakończyły się niepowodzeniem, następowała szybka degradacja rasy (chów wsobny), która doprowadziła niemal do wyginięcia rasy.
W latach 20-30 XIX w. postanowiono dodać do rasy świeżą krew, jako jedyny warunek jej przetrwania. Początkowo do krzyżówek użyto psów w typie dużego psa pirenejskiego, później nowofundlandów - w ten sposób w miotach zaczęły pojawiać się długowłose szczeniaki. Psy długowłose jako nieprzydatne do pracy w górach mnisi sprzedawali mieszkańcom dolin.
Dalszy rozwój rasy zawdzięczamy już hodowcom amatorom. Za ojca rasy uważa się Heinricha Schumachera, który w roku 1867 rozpoczął prowadzenie dokumentacji hodowlanej bernardyna. Wzorzec został zatwierdzony w 1887 r. – jako narodowa rasa szwajcarska, choć już wówczas większy wpływ na jej rozwój mieli Anglicy. Można właściwie powiedzieć, że to oni stworzyli bernardyna w dzisiejszym, wystawowym typie - używając do hodowli okazów przekraczających 80 cm w kłębie (których Szwajcarzy chętnie się pozbywali, gdy psy o tak dużej masie ciała były zupełnie nieprzydatne w pracy poszukiwawczej w górach, czy stróżującej w niewielkich gospodarstwach), a następnie mieszając te okazy z mastiffami angielskimi i tybetańskimi.

Żródło: Marciniec A., "Bernardyn", s. Hobby, Wyd. Egros, 2004,
"Mój pies", Nr 12/2000,
"Przyjaciel pies", Nr 12/2000.
Wadera jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 14-08-2010, 20:24   #25
Mickey
Paulina_mickey

Mickey's Avatar

Miasto: Lublin/Tarnobrzeg
Wyślij wiadomość przez GG do Mickey
Domyślnie

To i ja się zapiszę

Mam ogromny sentyment do tych psów, i zaraz po studiach planuje zakup takiego wielkopsiaka
Mój tż na coś bernardynopodobnego, kochany psiak.
Czasem w mojej galerii będzie gościł

Ulv my się znamy z dogo i bernardyniego forum (Paulina_mickey)
Przeczytany 15-08-2010, 03:59   #26
ulvhedinn

ulvhedinn's Avatar

Domyślnie

A znamy się Witaj!!!!
ulvhedinn jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 15-08-2010, 17:20   #27
Mickey
Paulina_mickey

Mickey's Avatar

Miasto: Lublin/Tarnobrzeg
Wyślij wiadomość przez GG do Mickey
Domyślnie

Tak przeglądając strony rodzime i zagraniczne hodowli bernardynów, doszłam do wniosku, że "nasze" psy trochę różnią się wyglądem od tych zagranicznych
Przeczytany 15-08-2010, 18:06   #28
haniamaj1

haniamaj1's Avatar

Miasto: Warszawa
Wyślij wiadomość przez GG do haniamaj1 Wyślij wiadomość przez Skype do haniamaj1
Domyślnie

Ja również jestem miłośniczką wszystkich psów rasy dużej.

Narzędzia wątku
Tryb wyświetlania

Zasady pisania postów