Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Galeria > Poradniki

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 14-02-2009, 15:32   #61
Beta

Beta's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał LeCoyotte Zobacz post
Ja nie mam większych problemów z foceniem czarnego psa, nawet na śniegu
Bo Samba nie jest czarna tylko szara
Przeczytany 14-02-2009, 15:53   #62
hanik
foksiozakręcona

hanik's Avatar

Miasto: Gdansk
Domyślnie

No te piesy mojego znajomego są czarne jak węgiel... ani siwego włoska

Ale myślę,*że zasady te same a póżniej niestety PS

I jak z tą szarą kartą? Posiada ktoś*to cudo??? Kurcze 45 zł najtaniej można dostać...
Ktoś tam radzi,*żeby sobe wydrukować... Ta opcja odpada bo jak jest mokro to zaraz mi się zniszczy taki wydruk...
Jeśli się sprawdza to może bym się skusila... Bo nie zawsze mam zieleń pod ręką czy nadające się do mierzenia niebo Tam w tej książce też jest opcja z mierzeniem światla z ręki po wcześniejszym skalibrowaniu jej z kartą ...
Przeczytany 14-02-2009, 22:35   #63
LeCoyotte
fotosznupak

LeCoyotte's Avatar

Wyślij wiadomość przez GG do LeCoyotte
Domyślnie

Cytat:
Napisał Beta Zobacz post
Bo Samba nie jest czarna tylko szara
ta znowu to samo szare ma podwozie i główkę, reszta kruczo czarna jak widać

Z tego co pamiętam to szara karta jest do pomiaru balansu bieli Ja kiedyś wydrukowałem sobie szarą kartkę, użyłem kilka razy i zapomniałem Balans bieli mam prawie zawsze ustawiony na słońce i mz to najlepszy wybór dla większości zdjęć w plenerze. MZ dziwnie by wyglądało zdjęcie z balansem ustawionym na dzień pochmurny zrobione w taki pochmurny dzień - takie nienaturalnie żółte Na śniegu zazwyczaj automatyczny, bo śniego potrafi mieć przeróżne kolory Ale i tak czasem trzeba coś poprawić na kompie.
A jeżeli już muszę zmierzyć temp światła to zawsze znajdzie się coś białego
LeCoyotte jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 14-02-2009, 23:07   #64
hanik
foksiozakręcona

hanik's Avatar

Domyślnie

No właśnie o to chodzi,*że nie... W tej książce o ekspozycji wyczytałam,*że świetnie w pomiarze światła sprawdza się szara karta lub ręka... A do mierzenia balansu bieli podobno lepiej się sprawdza właśnie biała karta... Dlatego pytałam czy ktoś*już ją tutaj*w praktyce stosował do mierzenia światła wlaśnie... Jak nie to ja będę*pierwsza bo właśnie godzinę temu zamówilam taki breloczek z trzema kartami białą szarą*i czarną.... Nie wiem po co mi ta czarna ale jak już było w komplecie to niech będzie.

I jeszcze wyczytalam na canonowym forum,*że to 18% odbijanego światła to pic na wodę... Bo aparaty obecnie są*kalibrowane na 12%

o tutaj http://canon-board.info/showthread.php?t=25632 pomijając,*że to temat o systemie strefowym...

A u mnie jak na złość sypie śnieg i jest ciemnica już od kilku dni... Chcialabym popraktykować ale na razie muszę*dać*sobie spokój
Przeczytany 16-02-2009, 14:41   #65
Domino

Domino's Avatar

Domyślnie

ja tam się nie chcę wymądrzać, ale szara karta faktycznie służy do ustawienia balansu bieli. Być może posiada też inne zastosowania o których nie słyszałam. Ale jak mierzyć światło na kartę skoro fotografować chcesz potem przedmiot (czy cokolwiek) znajdujący się w innej odległości, na który światło może padać pod innym kątem, który ma inny kolor (czyli inne właściwości odbijania światła)? Nie neguję tego co przeczytałaś, proszę tylko o wyjaśnienie
Przeczytany 16-02-2009, 15:03   #66
hanik
foksiozakręcona

hanik's Avatar

Domyślnie

ja Ci niczego nie będe wyjaśniać bo dopiero zaczynam zabawę z fotografią...
Więc pytaj mądrzejszych.... Każdy szuka własnej drogi... To jest tylko jeden z wielu sposobów na mierzenie światła... Masz sieć, książki wiec szukaj odpowiedzi... A najlepiej sprawdzic w praktyce co też*zamierzam uczynić.
Nie wiem czy szara karta się sprawdza czy nie.... Dlatego też o to pytałam czy ktoś miał z tym do czynienia w praktyce... Nikt mi nie odpowiedział twierdząco więc spróbuję... Na pewno się ma nijak jeśli na fotografowany przedmiot światło pada inaczej ... Myślę,*że przy tym sposobie mierzenia musisz mieć stałe światło. Tak zrozumialam... Przy poruszających się szybko obiektach np. bawiących się psach, pewnie też się nie sprawdza... Tutaj pewnie najlepiej się sprawdzi pomiar matrycowy i np. preselekcja czasu a potem korekta w jedną*lub drugą*stronę...
Przeczytany 16-02-2009, 16:18   #67
Baskomaniak

Baskomaniak's Avatar

Miasto: Warszawa
Domyślnie

Moi Drodzy! Ręczny balans bieli oznacza, że kamera (każda Video) lub cyfrowy aparat foto powinna zobaczyć wzorzec koloru białego w danych warunkach oświetleniowych. Nie może to być kolor inny niż biały! Jeśli "pokaże" się kamerze inny kolor, to ta uzna go za biały i wg niego będzie oceniać inne kolory, czyli będzie je widziała błędnie.
Mowa tu jest oczywiście o ręcznym ustawianiu, bo są również opcje automatyczne, z których wybiera się określone warunki oświetleniowe, np: światło słoneczne, niebo zachmurzone, światło sztuczne itp. Zostały one ustawione fabrycznie i w większości przypadków się sprawdzają, ale nie w każdym. Problem zaczyna się, gdy mamy do czynienia ze światłem mieszanym. Ludzkie oko nie oceni którego z nich jest więcej i o ile. Dlatego "pokazuje" się wówczas kamerze (aparatowi) białą kartkę, może to być zwykłe A4 z kserokopiarki lub drukarki.
Ręczne ustawienie balansu bieli zawsze da najlepsze rezultaty, ale trzeba pamiętać, że zmiana warunków oświetleniowych, a nawet zmiana pomieszczenia przy tych samych źródłach światła musi pociągać za sobą kolejny pomiar balansu. Mam tu na myśli np. kolor ścian i/lub sufitu, a nawet kolor zasłonek w oknie...
Przeczytany 16-02-2009, 16:26   #68
Baskomaniak

Baskomaniak's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Domino Zobacz post
...Ale jak mierzyć światło na kartę skoro fotografować chcesz potem przedmiot (czy cokolwiek) znajdujący się w innej odległości, na który światło może padać pod innym kątem, który ma inny kolor (czyli inne właściwości odbijania światła)?...
Temperatura barwowa źródła światła jest taka sama, bez względu na kąt padania czy fotografowania pod światło, a także na ruch obiektu fotografowanego lub jego brak.
Balans bieli nie ma nic wspólnego z ekspozycją (migawka, przysłona, ustawiona czułość ASA, ostrość, czy zastosowany obiektyw)
Przeczytany 16-02-2009, 17:36   #69
hanik
foksiozakręcona

hanik's Avatar

Domyślnie

Baskomaniak Oczywiście,*że to dwie różne rzeczy... Mi właśnie chodzi o mierzenie ekspozycji na szarą kartę czy też*po prostu na dłoń, nie balans bieli.... Myślę,*że to ma się podobnie do brania pomiaru z błękitnego nieba czy zielonej trawy...

I powiedzmy, że mam obiekt w ruchu jest to np. mój pies biegający wokół mnie z zawrotną*prędkością, a jeszcze lepiej kupa psów, gdzie oświetlenie z taką samą prędkością się zmienia... Bo raz mój pies jest pod słońce raz nie a ja na dodatek kręcę lufą odalając ją i przybliżając, więc zmieniam w trakcie rówinież ogniskową... Więc W tym miejscu pomiar światła będzie się drastycznie zmieniał zależnie od ruchu i padania światła ... I jeśli focę*manualnie to sobie nie mogę ustawić światełka na szarą*kartę i spokojnie walić wszystkich zdięć na tej jednej ekspozycji... Muszę się pilnować w trakcie...I tak sobie myślę,*że wtedy przy pomiarze szara karta się*nie sprawdzi chyba,*że za każdym razem będę mierzyć padające światło... Ja w takich wypadkach raczej zdam się na inteligentny wielosegmentowy pomiar z zastosowaniem korekcji...

Dla mnie balans bieli to balans bieli i to dla mnie oczywiste a jeszcze bardziej po ostatnim doświadczeniu, kiedy zapomnialam go zmienić*i wyszły mi żółte foty.. Bleee

Tutaj można zobaczyć*moją*batalię ze światłem, którą zresztą*przegrałam... ,*żeby było fajniej to słońce raz się chowało za chmury raz wychodziło... Tak więc mialam raz zdięcia prześwietlone raz niedoświetlone bo nie nadążalam ze zmianą*nastaw, gdyż uparlam się na robienie fotek w manualu z pomiarem punktowym na kawalek niebieskiego nieba No i piękny żółty odcień zdięć dzięki mojemu balansowi bieli...http://picasaweb.google.com/hania.ra...XvWv40azPZUPg#

Ostatnio edytowane przez hanik; 16-02-2009 o 17:54
hanik jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 16-02-2009, 18:57   #70
Baskomaniak

Baskomaniak's Avatar

Domyślnie

Pomiaru światła na rękę dokonuje się w zasadzie tylko przy ręcznych ustawieniach migawki i/lub przysłony. Metoda ta jest znana i stosowana gdy obiektem fotografowanym są ludzie. Zamiast podchodzić do twarzy wystarczy zmierzyć światło na własnej dłoni. W przypadku kontrastowych zdjęć typu: czarny pies na śniegu (makabra ) musisz wprowadzić korektę "w stronę" ważniejszego obiektu. Natomiast kwestia ze światłem i pod światło ma się w stosunku x2, czyli fotografując pod światło trzeba otworzyć przysłonę o 1 działkę lub wydłużyć czas naświetlania dwukrotnie w stosunku do pomiaru ze światłem. Oczywiście pieskowe wariacje wymagają jak najkrótszych czasów, więc zostaje korekta przysłony. Ja bym zastosował ustawienia w fifty-fifty, bo w trakcie wariowania piesków nie będzie czasu na przestawianie co chwilę aparatu na tryb "pod światło" i z powrotem, że nie wspomnę już o manewrowaniu przysłoną. Najlepiej jednak sprawdź, w którą stronę matryca jest bardziej tolerancyjna. Zazwyczaj lepiej jest nie doświetlić, niż dać za dużo światła, bo prześwietlona biel jest nie do uratowania. Zatem wspomniane fifty-fifty dałbym bliżej opcji "ze światłem".
Zresztą, poczekaj na Szemraną, która ma fenomenalny talent do porad fotograficznych
Przeczytany 16-02-2009, 19:02   #71
hanik
foksiozakręcona

hanik's Avatar

Domyślnie

Szemrana ma mnie już dosyć .. Zresztą już chyba wszystko zostalo powiedziane..

Dalej będę ćwiczyć i tyle... Aż wreszcie, ktregoś dnia może coś z tych ćwiczeń wyjdzie....
Przeczytany 22-02-2009, 02:09   #72
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Miasto: Sarnów
Wyślij wiadomość przez GG do Pysia
Domyślnie

Proszę CAŁE czarne psy na białym śniegu. Balans bieli oszukany bo inaczej kicha

Nad RAW muszę popracować bo przy jpg po zmniejszeniu foty strasznie tracą na jakości i ostrości
Pysia jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 22-02-2009, 19:36   #73
Zita
ZakochanaWKundelkach

Zita's Avatar

Miasto: Żary
Wyślij wiadomość przez GG do Zita
Domyślnie

Pysia - zapisuj w PNG, wtedy mają lepszą jakość ;] To taka mała rada.
Cytat:
Proszę CAŁE czarne psy na białym śniegu
Serio ? Ależ one mają białe skarpetki! Coś tu jest nie tak.
Fotki są ładne
Zita jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 22-02-2009, 23:02   #74
Puli
Mopomaniaczka
Moderator

Puli's Avatar

Miasto: Kraków
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pysia Zobacz post
Proszę CAŁE czarne psy na białym śniegu.
Szufladka
Na rózowym Pysiaczku, na rózowym
Przeczytany 22-02-2009, 23:39   #75
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Miasto: Sarnów
Wyślij wiadomość przez GG do Pysia
Domyślnie

Cytat:
Napisał Zita Zobacz post
Pysia - zapisuj w PNG, wtedy mają lepszą jakość ;] To taka mała rada.
Serio ? Ależ one mają białe skarpetki! Coś tu jest nie tak.
Fotki są ładne
Nie wiem jak zapisywać w PNG....
A moje psy się z lekka zafarbowały

Cytat:
Napisał Puli Zobacz post
Na rózowym Pysiaczku, na rózowym
No przecież MOJE psy muszą być na różowym
Pysia jest wylogowany/a   Zacytuj
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Tryb wyświetlania

Zasady pisania postów