Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Wszystko o psach > Prawo

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 29-01-2010, 10:38   #1
castilla

castilla's Avatar

Miasto: Cypr/pafos
Domyślnie chip- kilka pytan

zachipowalam swojego psiaka bo tu gdzie mieszkam jest to obowiazkowe (nawet jesli pies w zyciu za granice nie wyjedzie). no i oczywiscie samo wsadzenie chipa to nie wszystko..trzeba bylo jechac i chipa zarejestrowac..a potem (nazwijmy to roboczo) aktywowac- zaplacic dodatkowa kase za to, ze pies i chip beda zarejestrowani. Wet powiedzial, ze jak pies ucieknie/zgubi sie to po tym chipie beda mogli znalezc wlasciciela i psiaka oddac (o ile znalazca zawiezie psa do weterynarza, ktory ma czytnik). no i git.
problem polega na tym czy taki chip zalozony na Cyprze bedzie dzialal tak samo w Polsce? czy jak wrocimy do kraju, to akcje z zarejestrowaniem chipa trzeba bedzie powtorzyc? tutaj niestety (i juz mnie to nie dziwi) nikt nie potrafi na to pytanie odpowiedziec..wiedza jedynie, ze ten chip dziala na terenie calej greckiej czesci Cypru (czy tureckiej tez to nie wiem).

wie ktos cos na ten temat?
castilla jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 30-01-2010, 00:32   #2
Anka

Anka's Avatar

Wyślij wiadomość przez GG do Anka
Domyślnie

ciekawe... Miye kupilismy juz zachipowana, papiery na rejestracje wysłalismy od razu jak pieska przywiezlismy do domu... zarejestrowana została po 3 miesiacach ale za nic nie płacilismy, ew. 10 czy 15e jesli bedziemy zmieniac dane.... ciekawi mnie czy wtedy tez bede czekała 3 miechy ... na aktualizacje
Przeczytany 30-01-2010, 10:59   #3
Ina
Czika&Pola

Ina's Avatar

Miasto: Warszawa
Domyślnie

Cytat:
Napisał castilla Zobacz post
problem polega na tym czy taki chip zalozony na Cyprze bedzie dzialal tak samo w Polsce? czy jak wrocimy do kraju, to akcje z zarejestrowaniem chipa trzeba bedzie powtorzyc?

Nie wiem jak w Grecji, ale najlepiej sprawdzić czy jesteście zarejestrowani w europejskiej bazie danych.
Ja zarejestrowałam swoje psy w Ogólnopolskiej Bazie Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt oraz Europejskim Systemie Baz Danych EUROPETNET
( www.identyfikacja.pl ). W grudniu kosztowało to 30 zł.

www.mopsywpotrzebie.pl
Ina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 19-08-2010, 17:01   #4
Młoda

Młoda's Avatar

Domyślnie

Cze jak myślicie czy jak za chipowany to faktycznie jest duża prawopodobność znalezienia go gdy zaginie?
Młoda jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 19-08-2010, 23:18   #5
M10M
Hamlet i koty
Moderator

M10M's Avatar

Miasto: Tczew
Domyślnie

Prawdopodobieństwo odnalezienia zaczipowanego psa z pewnością jest większe niż takiego, którego trudno zidentyfikować. Pod warunkiem, że pies jest wpisany do ewidencji, ktoś się pofatyguje i ten numer odczyta, będzie chciał psa oddać....
Przeczytany 20-08-2010, 01:50   #6
Młoda

Młoda's Avatar

Domyślnie

Dzięki
Młoda jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 02-01-2011, 15:51   #7
cookie

cookie's Avatar

Miasto: Łódź
Wyślij wiadomość przez GG do cookie
Domyślnie

Na irlandzkim forum gdzie jestem zarejestrowana został załączony wątek odnośnie występowania raka u zaczipowanych psów. Podobno jest to dość częste zjawisko. Wiecie coś na ten temat??
cookie jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 02-01-2011, 23:01   #8
Night Fury

Night Fury's Avatar

Domyślnie

tak wiemy. Bzdura
Night Fury jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 05-01-2011, 16:53   #9
stysiu

Miasto: Przemyśl
Domyślnie

Rak jak rak , skąd wiesz z czego i jakim kompozytów chip w Irlandii jest zrobiony, trochę znam tamten świat i wiem ze to jest delikatnie mówić kraj ludzi nieczystych tak jak większość nowoczesnej europy.
Przeczytany 05-01-2011, 18:58   #10
Anka

Anka's Avatar

Domyślnie

swoją drogą wiele psów jak i ludzi odchodzi z powodu nowotworów ... nie wiem co ma chip do nowotworu, a tym bardziej czym ma różnić się irlandzki od innego..?

fakt faktem że spora część Irlandczyków to tzn. brudasy.. ale moja suka miała robioną tu sterylkę i jestem zadowolona.. śladów po niej nie ma mały rozcięcie, pies doszedł na drugi dzień do siebie, zero komplikacji..
Przeczytany 06-01-2011, 16:55   #11
Pysia
Niufomaniaczka

Pysia's Avatar

Miasto: Sarnów
Wyślij wiadomość przez GG do Pysia
Domyślnie

Moja Zmorka miała być kiedyś zaczipowana, bo miała jechać do Włoch na krycie pięknym psem. Wszystko było umówione, ale ja sie rozchorowałam i po sprawie. Z tego powodu uznałam, że niepotrzebnie wydam pieniadze i tyle.
I to był przysłowiowy " palec boży". Bo gdybym to zrobiła to mojego psa nie mogłabym przebadac przeszło rok temu jak się bardzo rozchorowała. Rezonans magnetyczny kompletnie nie wchodziłby w grę- chyba że po usunieciu czipa. A to kolejna inwazja i nadszarpnięcie wtedy dość słabego zdrowia...
Kiedys uwazałam że powinno się czipować wszystkie psy. Teraz nie zaczipowałabym żadnego swojego....
Pysia jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 06-01-2011, 17:36   #12
Evelina
Administrator

Evelina's Avatar

Miasto: Podparyżewo
Domyślnie

Cytat:
Napisał castilla Zobacz post
problem polega na tym czy taki chip zalozony na Cyprze bedzie dzialal tak samo w Polsce? czy jak wrocimy do kraju, to akcje z zarejestrowaniem chipa trzeba bedzie powtorzyc? tutaj niestety (i juz mnie to nie dziwi) nikt nie potrafi na to pytanie odpowiedziec..wiedza jedynie, ze ten chip dziala na terenie calej greckiej czesci Cypru (czy tureckiej tez to nie wiem).

Wogole rodzi sie pytanie, czy chipy dzialaja, w sensie, ze pies daje sie zidentyfikowac poza granicami kraju wszczepienia chipa. Ja mam wielkie obawy.
Kazdy kraj ma chyba inny system przydzielania numerów.
Masz jakieś wieści w temacie?

Wszyscy nastawiaja sie na sytuacje kiedy pies zaginie i glownie w tym dopatruja sie jego przydatnosci.
Chip, czy tatuaz spelniaja funkcje identyfikatora zwierzecia. Pozwalaja one ustalic czy przedstawione np u weta zwierze jest tym jakie widnieje w zaprezentowanej przez wlasciciela ksiazeczce, czy pasporcie.
Ja osobiscie, jak napisałam wyżej, wole tatuaż, bo ten wszędzie, gołym okiem daje sie odczytac i mam dowód, ze pies jest mój, i ze świadectwa szczepienia tego właśnie egzemplarza dotyczą.
Cytat:
Napisał Pysia Zobacz post
Kiedys uwazałam że powinno się czipować wszystkie psy. Teraz nie zaczipowałabym żadnego swojego....
Ja też mam obawy, zwyczajnie ze względu na fakt wstrzykiwania do organizmu ciała obcego. Gdyby spełniało ono funkcje protezy, to co innego.
Dlatego nie godzę się na chipa, no chyba, że nie miałabym żadnego innego wyjścia, bo ustawa czy prawo na które nie mam wpływu , by mnie bardzo skutecznie do tego zmusiły.
U nas na tych samych zasadach co chip funkcjonuje tatuaż i tego się trzymam.
Tysiąc razy, wolałabym poprawić tatuaż, niż wstrzykiwać chipa.

Poza tym wyznaje zasadę, że mój pies bez danych kontaktowych w obroży nie ma prawa wyjść poza obręb domu/ogrodu.
Kiedy jestem na wakacjach ZAWSZE psica ma, poza numerami telefonów i adresem domowym, również adres pod jakim akurat rezydujemy.
Wiem, obrożę można zgubić, tak samo jak znalezienie czytnika chipa, albo numeru chipa w ewidencji, może okazać się niewykonalne.

Evelina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 06-01-2011, 18:11   #13
Anka

Anka's Avatar

Domyślnie

My Miye kupiliśmy jako 8tyg. szczeniaka już z wszczepionym chipem, tak robi hodowca z każdym swoim psem.. ale my i tak musielibyśmy to zrobić bo mamy wyrobiony paszport..
Przeczytany 06-01-2011, 18:20   #14
Evelina
Administrator

Evelina's Avatar

Miasto: Podparyżewo
Domyślnie

Cytat:
Napisał Anka Zobacz post
My Miye kupiliśmy jako 8tyg. szczeniaka już z wszczepionym chipem, tak robi hodowca z każdym swoim psem.. ale my i tak musielibyśmy to zrobić bo mamy wyrobiony paszport..
Lokalny obyczaj
Moja Thally też ma paszport i tatuaż wystarczył

Evelina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 06-01-2011, 18:55   #15
dirdib

dirdib's Avatar

Miasto: Szwecja
Domyślnie

W Szwecji jest od 2002 obowiazek chipa, powoli odchodzi sie od mozliwosci zmiany na tatuaz.

Narzędzia wątku
Tryb wyświetlania

Zasady pisania postów