Wróć   Forum Psiakość – uroki życia z psem > Wszystko o psach > Weterynaria

Odpowiedz

Narzędzia wątku Tryb wyświetlania
Przeczytany 26-09-2007, 09:28   #61
Marta i Wika
Kundloklikacz

Marta i Wika's Avatar

Domyślnie

Ale tylko ludziom, czy psom też?

Ja oceniam prawidłowość wagi wg "testu żeberek":

Za: http://www.dogs.gd.pl/kliker/praktyk...ybrednosc.html

"Stajemy z tyłu psa, mając go przed sobą. Kładziemy ręce na żebrach (bokach klatki piersiowej psa) otwartą dłonią, lekko dotykając. Jeżeli pies ma obfite futro, musimy trochę bardziej ręce przycisnąć. Nie dotykamy jednak samymi palcami, tylko otwarta dłonią. Oceniamy stan żeber.

Jeżeli żebra są od razu łatwo wyczuwalne i tuż pod skórą, to pies jest za chudy.
Stan idealny jest wtedy, kiedy żebra są pokryte CIENKĄ warstwą tłuszczu (czujemy lekkie pokrycie żeber, żebra łatwo wyczuwalne).
Jeżeli żebra są ledwo wyczuwalne, dopiero po większym przyciśnięciu ręką, to pies jest za gruby.
Jeżeli mówimy "Jakie żebra? Ten pies nie ma żeber", to pies jest strasznie otyły
."
Marta i Wika jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 09:41   #62
coztego
Psiakościanka
Administrator

coztego's Avatar

Miasto: Śląsk
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marta i Wika Zobacz post
Ja też, bo wagę mam do kitu

Zresztą, po Kresce zaraz widzę czy tyje, czy chudnie- szelki robią się ciasne lub luźne
Ale jak kupię porządną wagę, to będę gadziny ważyć, bo chciałabym wiedzieć, kiedy ta waga jest odpowiednia
Przeczytany 26-09-2007, 18:36   #63
asher
Już bez Burków :(

asher's Avatar

Miasto: Warszawa
Domyślnie

Cytat:
Napisał Flaire Zobacz post
Ja po kastracji mojej suczki nie zmieniłam absolutnie nic. Miała tyle samo ruchu to i jadła tyle samo. Nie przytyła - bo niby jak miała przytyć?
Mogłaby przytyć. Od kilu weterynarzy słyszałam, że po kastracji metabolizm może się zmienić - spowolnić. Wtedy przy identycznej dawce ruchu i ilości jedzenia, jak przed sterylizacją pies po prostu będzie tył.

Cytat:
W telewizji w tej chwili idzie reportaż o tym, że w Australii myśli się o tym, aby ludziom otyłym płacić za zrzucanie zbędnych kilogramów... Podobno sprawdza się to w Anglii.
W jakimś włoskim miasteczku jest podobnie Ja bym chciała, żeby i u nas ktoś wpadł na taki pomysł, dorobiłabym sobie trochę

A tak w ogóle to cześć! O zaległych ciasteczkach wciąż pamiętam
asher jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 18:43   #64
Blow

Blow's Avatar

Miasto: Gdynia/Olsztyn
Wyślij wiadomość przez GG do Blow
Domyślnie

My się kontrolujemy macankiem, obserwacją wzrokową a wagą też, jednak rzadziej, bo kręgosłup siada
zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Blow jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 18:43   #65
Behemot
MaSONIErka
Administrator

Behemot's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Blow Zobacz post
Phie!
Odezwała się ta co żałuje psu najedzenia do syta i zamiast 750 gram daje mu 110
Pamiętaj, że sucha karma pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości, więc nie trzeba jej dawać dużo, by pies się najadł Zresztą im lepsza karma, tym mniej jej trzeba podawać, bo zawiera dużo składników odżywczych, jest pożywniejsza od tanich - a więc bardziej ekonomiczna. Summa summarum tanie karmy są droższe od drogich

Sonia po sterylce też nie przytyła, a wręcz chyba ciut schudła

Behemot jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 18:45   #66
Blow

Blow's Avatar

Miasto: Gdynia/Olsztyn
Wyślij wiadomość przez GG do Blow
Domyślnie

Cytat:
Pamiętaj, że sucha karma pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości, więc nie trzeba jej dawać dużo, by pies się najadł Zresztą im lepsza karma, tym mniej jej trzeba podawać, bo zawiera dużo składników odżywczych, jest pożywniejsza od tanich - a więc bardziej ekonomiczna. Summa summarum tanie karmy są droższe od drogich
Pamintam, pamintam
zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Blow jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 19:34   #67
asher

asher's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał Behemot Zobacz post
Sonia po sterylce też nie przytyła, a wręcz chyba ciut schudła
Moja Słoninka też nie przytyła, choć rozżarła się straszliwie
A że to babcia już, więc tym bardziej musimy pilnować wagi. Choć zważając na jej bardzo ciężka chorobę - tycie jest akurat pozytywnym objawem
Przeczytany 26-09-2007, 21:26   #68
Flaire

Domyślnie

asher, wszelki duch Pana Boga chwali - to Ty żyjesz?
Flaire jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 21:34   #69
Evelina
Administrator

Evelina's Avatar

Miasto: Podparyżewo
Domyślnie

Asherowa witaj.
Cytat:
Napisał Marta i Wika Zobacz post

Za: http://www.dogs.gd.pl/kliker/praktyk...ybrednosc.html

"Stajemy z tyłu psa, mając go przed sobą. Kładziemy ręce na żebrach (bokach klatki piersiowej psa) otwartą dłonią, lekko dotykając. Jeżeli pies ma obfite futro, musimy trochę bardziej ręce przycisnąć. Nie dotykamy jednak samymi palcami, tylko otwarta dłonią. Oceniamy stan żeber.

Jeżeli żebra są od razu łatwo wyczuwalne i tuż pod skórą, to pies jest za chudy.
Stan idealny jest wtedy, kiedy żebra są pokryte CIENKĄ warstwą tłuszczu (czujemy lekkie pokrycie żeber, żebra łatwo wyczuwalne).
Jeżeli żebra są ledwo wyczuwalne, dopiero po większym przyciśnięciu ręką, to pies jest za gruby.
Jeżeli mówimy "Jakie żebra? Ten pies nie ma żeber", to pies jest strasznie otyły
."
I to jest dokladnie metoda wazenia stosowana przez mojego weta.
Kiedy nie jest to konieczne zawsze stoi za psem a ja od strony glowy.

Cytat:
Napisał Flaire
W telewizji w tej chwili idzie reportaż o tym, że w Australii myśli się o tym, aby ludziom otyłym płacić za zrzucanie zbędnych kilogramów... Podobno sprawdza się to w Anglii.
Jakby na to nie patrzec to i tak jest to chore

Evelina jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 21:36   #70
coztego
Psiakościanka
Administrator

coztego's Avatar

Domyślnie

Cytat:
asher, wszelki duch Pana Boga chwali - to Ty żyjesz?
Też się zdziwiłam
Cytat:
Napisał asher
Od kilu weterynarzy słyszałam, że po kastracji metabolizm może się zmienić - spowolnić. Wtedy przy identycznej dawce ruchu i ilości jedzenia, jak przed sterylizacją pies po prostu będzie tył.
Tak się zastanawiam, czy to faktycznie metabolizm zwalnia, czy po prostu ludzie pozwalają swoim sukom tyć I przed sterylizacją i po niej słyszałam wielokrotnie od różnych ludzi, że Kreska na pewno się roztyje, a słyszałam to głównie od ludzi, którzy mają niesterylizowane, otyłe suki
Tak patrzę na okoliczne psy, większość ma większą lub mniejszą nadwagę, bez względu na przebyte zabiegi , bo ludzie po prostu pasą swoje psy czym popadnie...

Muszę Maćka wykastrować, eksperymentalnie, zobaczymy czy przytyje
Przeczytany 26-09-2007, 22:16   #71
asher

asher's Avatar

Domyślnie

Żyje, zyję

Cytat:
Napisał coztego Zobacz post
Tak się zastanawiam, czy to faktycznie metabolizm zwalnia, czy po prostu ludzie pozwalają swoim sukom tyć I przed sterylizacją i po niej słyszałam wielokrotnie od różnych ludzi, że Kreska na pewno się roztyje, a słyszałam to głównie od ludzi, którzy mają niesterylizowane, otyłe suki
Tak patrzę na okoliczne psy, większość ma większą lub mniejszą nadwagę, bez względu na przebyte zabiegi , bo ludzie po prostu pasą swoje psy czym popadnie...
Wiesz co, ja to raczej od weterynarzy słyszałam - wymieniali skłonnośc do tycia jako główny "skutek uboczny" kastracji. Więc chyba cos jest na rzeczy Trzebaby o hormonach poczytać...

A propos, czas jakiś temu wyczytałam (całkiem przypadkiem, juz nawet nie pamiętam czego konkretnie rzecz dotyczyła), że estrogen bierze udział w rozwoju mięśni... Co prawda artykuł był "ludzki", nie "psi", ale zastanowiło mnie to w kontekście sterylizacji suk przed pierwszą cieczką... Tylko internetu wtedy nie miałam, więc nie było kogo spytać. A teraz, kurna, nie moge sobie dokładnie przypomnieć o co chodziło...
Przeczytany 26-09-2007, 22:20   #72
coztego
Psiakościanka
Administrator

coztego's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał asher Zobacz post
A teraz, kurna, nie moge sobie dokładnie przypomnieć o co chodziło...
Eisenhower daje o sobie znać
Przeczytany 26-09-2007, 22:27   #73
Behemot
MaSONIErka
Administrator

Behemot's Avatar

Domyślnie

Cytat:
estrogen bierze udział w rozwoju mięśni... Co prawda artykuł był "ludzki", nie "psi", ale zastanowiło mnie to w kontekście sterylizacji suk przed pierwszą cieczką...
No, no, to mnie zainteresowało, bo Sonia była sterylizowana przed pierwszą cieczką (miała 7,5 miesiąca). I co z tym estrogenem? Ciekawi mnie wszystko, co dotyczy tego tematu (wczesnej sterylki) - jakie są tego wady i zalety? Zalety znam - prawie w 100% zlikwidowane ryzyko nowotworów sutka. Co jeszcze? A wady? Słyszałam, że takie suki pozostają szczenięce w zachowaniu (właściwie to by się sprawdzało ). Nietrzymanie moczu - ryzyko podwyższone u suk b. wcześnie sterylizowanych (3-4 miesiąc).

Behemot jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 22:31   #74
Flaire

Domyślnie

Cytat:
Wiesz co, ja to raczej od weterynarzy słyszałam - wymieniali skłonnośc do tycia jako główny "skutek uboczny" kastracji. Więc chyba cos jest na rzeczy Trzebaby o hormonach poczytać...
No oczywiście skłonnośc do tycia jest jednym z najbardziej zauważalnych skutków ubocznych kastracji, ale w tym, co ja czytałam, podawanym powodem było zawsze mniej ruchu - nie że właściciel zapodawał mniej, tylko że sama suka mniej szalała. O zmianach metabolicznych to, co widziałam w druku nie wspominało.

Tak czy siak, ja miałam szczęście - żadnej z moich suk metabolizm po sterylce nie zmienił się na tyle, żebym inaczej musiała karmić. Ale oczywiście moja "próbka" kilku suk jest statystycznie zbyt mała, żeby o czymkolwiek świadczyć, poza ww. szczęściem.
Flaire jest wylogowany/a   Zacytuj
Przeczytany 26-09-2007, 22:33   #75
coztego
Psiakościanka
Administrator

coztego's Avatar

Domyślnie

Cytat:
sama suka mniej szalała.
Wciąż marzę o takim skutku ubocznym