Forum Psiakość – uroki życia z psem

Forum Psiakość – uroki życia z psem (http://psiakosc.com/forum/index.php)
-   Grupa IX (http://psiakosc.com/forum/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Shih Tzu - wzorzec, wystawy, pogaduszki (http://psiakosc.com/forum/showthread.php?t=14)

SuperGosia 05-05-2007 00:27

Shih Tzu - wzorzec, wystawy, pogaduszki

Witajcie!

Jestem szczęśliwą posiadaczką 2-letniego pieska tej zjawiskowej i przyjaznej rasy.

Na początek przedstawiam swojego pieska - oto Tysiek :serducho:
http://www.geniussaeculi.prv.pl/wyst.../vilno_001.jpg

A teraz...
WZORZEC RASY
Rasa wpisana w rejestr FCI pod numerem 208 a

WYGLĄD OGÓLNY

Wrażenie ogólne

Krzepki, krótkonożny piesek, obficie owłosiony, z charakterystycznym aroganckim sposobem bycia i twarzą przypominającą chryzantemę

Temperament

Inteligentny, żywy, czujny o przyjaznym i niezależnym usposobieniu.

Ruch

Arogancki, płynny, przednie kończyny z dobrym wykrokiem. Mocna akcja kończyn tylnych z ukazywaniem całych opuszek stóp,

GŁOWA

Głowa szeroka, okrągła i szeroka między oczami. Obficie owłosiona z włosem opadającym nad oczami. Obfita broda i bokobrody; włos na kufie rośnie w górę, dając charakterystyczny efekt chryzantemy.

Kufa

Kufa szeroka, graniasta, krótka, nie pomarszczona, płaska i owłosiona. Wargi Równo schodzące się.

Nos

Nos czarny lub barwy ciemnowątrobianej u okazów wątrobianych lub łaciatych wątrobianych, długości około 2,6 cm od końca do wyraźnego stopu. Nos prosty lub lekko zadarty. Grzbiet nosa powinien znajdować się na poziomie dolnej powieki lub nieco poniżej. Szeroko rozwarte nozdrza. Nos skierowany w dół jest zdecydowanie niepożądany, równie niepożądane są ściśnięte nozdrza. Pigmentacja kufy tak pełna, jak to tylko możliwe.

Uzębienie

Szeroka żuchwa, lekki przodozgryz lub zgryz cęgowy

Oczy

Duże, ciemne, okrągłe, rozstawione szeroko, ale nie wyłupiaste. u okazów wątrobianych czy o wątrobianych znaczeniach dopuszczalny jaśniejszy kolor oczu. Niewidoczne białkówki

Uszy

Duże, z dużym płatem usznym, zwisające. Osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki, owłosione tak obficie, ze wydają się zlewać z owłosieniem szyi.

KORPUS
Szyja Proporcjonalna, łukowata. Długość odpowiednia do dumnego noszenia głowy.

Tułów Długość od kłębu do nasady ogona większa niż wysokość w kłębie, dobrze związany i mocny. Klatka piersiowa szeroka i mocna. Obręcz barkowa mocna. Grzbiet równy

OGON
Mocno owłosiony, wesoło noszony wyżej ponad grzbietem. Osadzony wysoko. Niesiony w przybliżeniu na wysokości sklepienia czaszki przydaje harmonii sylwetce.

Kończyny

Kończyny przednie Łopatki dobrze kątowane. Nogi krótkie, muskularne, o mocnym kośćcu, tak proste jak to tylko możliwe przy szerokiej i nisko zawieszonej klatce piersiowej.

Kończyny tylne Nogi krótkie i muskularne o mocnej kości. Oglądane z tyłu proste. Uda dobrze zaokrąglone i muskularne. Nogi sprawiają wrażenie masywnych ze względu na obfita szatę.

Stopy Zaokrąglone, mocne, o mocnych opuszkach, sprawiają wrażenie dużych ze względu na obfitą sierść

SZATA
Sierść Długa, gęsta, nie lokowata, obfite podszycie. Dopuszczalne lekkie sfalowanie. Zdecydowanie zaleca się wiązać włosy na głowie

Umaszczenie

Dopuszczalne wszystkie kolory, biała strzałka na czole i biały koniec ogona bardzo pożądane u okazów łaciatych.

Waga & wzrost

Waga 4,5 -8,1 kg. Idealna masa ciała 4,5 -7,3 kg.

Wysokość w kłębie do 26,7 cm

Typ i cechy charakterystyczne dla rasy są najwyższej wagi i w żadnym wypadku nie należy ich poświęcać jedynie dla prawidłowej wielkości.

Wady

Za wadę uważa się każde odstępstwo od powyższego wzorca. Ocena jest uzależniona od ilości i stopnia błędu.

Uwaga
Samce muszą mieć oba rozwinięte jądra spuszczone do moszny

I coś ode mnie :mrgreen: Shih to niezwykle kontaktowe, przyjacielskie pieski. Ich szata wymaga pracochlonnej pielęgnacji. Za to w domu, w którym mieszka Shih Tzu nie ma miejsca na nudę :D

marzenna79 05-05-2007 16:35

Witaj Gosiu !!!!!!
Tysiek jest super i ma fryzurę na cebulę jak yorki... :roll:
[img]*************************/senatn/images/C%20yes/315A.gif[/img]

SuperGosia 07-05-2007 12:23

Na codzień wygląda trochę inaczej :622:
Od YT rasa ta rózni się prawie wszystkim - charakterem, wielkością, gatunkem szaty. Ostatnio rozmawialam sobie z wlaścicielką yoreczków na wystawie i stwierdzila że choć ma przy nich kupę roboty, to i tak mi nie zazdrości :D bo YT przynajmniej nie ma takiej masy podszerstka :roll:

Puli 08-05-2007 19:14

I znowu dyskryminacja. Jamnior w avatarku a kudłaty w poniewierce.

SuperGosia 08-05-2007 21:55

Cytat:

Napisał Puli
I znowu dyskryminacja. Jamnior w avatarku a kudłaty w poniewierce.

No nie dasz mi się pochwalić zdjęciem, na którym bylam mloda i piękna. Ale niech Ci będzie- jest i kudlaty ;)

Morris 09-05-2007 10:16

Re: Shih Tzu - wzorzec, wystawy, pogaduszki

Cytat:

Napisał SuperGosia
Jestem szczęśliwą posiadaczką 2-letniego pieska tej zjawiskowej i przyjaznej rasy.

Miałam okazję poznać Twojego Shih jak był malutkim szczeniaczkiem :mrgreen: .

Pati i Daisy 18-05-2007 23:44

Re: Shih Tzu - wzorzec, wystawy, pogaduszki

Cytat:

Napisał SuperGosia

Na początek przedstawiam swojego pieska - oto Tysiek :serducho:
http://www.geniussaeculi.prv.pl/wyst.../vilno_001.jpg

witamy

ale śliczny Tysiu :sunny:
uwielbiam psiaki długowłose :)

Ebi 29-07-2007 10:55

Temat o ShihTzakach coś się nie klei co :lol: ?
Ładnie to tak o Shihciah zapominać :scratch: ?

Ebi 15-11-2007 18:45

Czy to prawda, że shih-tzom mogą wypaść oczki :smutny:?

Ebi 15-11-2007 19:11

Shih-Tzako fani, pobudka :elephant: :elephant: :elephant: !

M10M 15-11-2007 19:52

Cytat:

Napisał Ebi (Post 123691)
Czy to prawda, że shih-tzom mogą wypaść oczki :smutny:?

Skąd Ci przyszedł do głowy tak makabryczny pomysł?
;)

Ebi 15-11-2007 20:04

Słyszałam..wiem bezsensowne.

M10M 15-11-2007 20:08

Cytat:

Napisał Ebi (Post 123770)
..wiem bezsensowne.

No właśnie! Pewnie, że są narażone na niektóre schorzenia charakterystyczne dla ras o oczach wypukłych. Ale w sumie - jakby się przyjrzeć to większość ras ma tendencje do typowych w tej rasie chorób. Po prostu - kupować tylko rasowe, tylko ze sprawdzonych hodowli i wypytać hodowcę o choroby występujące w danej linii hodowlanej.
A co - planujesz zakup?
;)

Ebi 15-11-2007 20:42

Nie jestem jeszcze pewna co do rasy, zbieram informację o interesujących mnie psach.

M10M 15-11-2007 20:43

I słusznie :kciuki:
;)

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:49.